Chorvátsko je tento rok katastrofa. Veľký problém, pre ktorý ľudia nevychádzajú ani z izieb

dubrovnik 4106788 1920

Chorvátsko čelí vážnym problémom, ktoré sa objavili v najhoršom možnom čase, keď krajina očakávala rekordnú turistickú sezónu. Sľubné vyhliadky sa však rýchlo rozplývajú, hoci je ťažké určiť skutočnú príčinu. Samotní Chorváti priznávajú, že si za tieto problémy môžu čiastočne sami, keďže sa snažili zvýšiť ceny na maximálnu úroveň, ktorá sa pre mnohých hostí ukázala ako neprijateľná.

Druhý dôvod však môže byť ešte závažnejší. Krajinu zasiahla prírodná katastrofa v podobe premnoženia komárov. Krátko pred turistickou sezónou Chorvátsko čelilo prívalovým dažďom a záplavám. Tie síce nakoniec ustali, ale vytvorili prostredie, v ktorom sa komárom mimoriadne dobre darí.

Niektoré obce, najmä na východe krajiny, žiadajú o vyhlásenie stavu prírodnej katastrofy. „Ešte nikdy sme nemali toľko komárov. Sú všade vo veľkom množstve,“ povedal jeden z obyvateľov postihnutej obce v rozhovore pre denník Danas.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neuveríte za čo dostávajú v Chorvátsku turisti pokuty aj 100€

Ľudia uvádzajú, že takmer nemôžu vyjsť von, pretože len čo vyjdú, komáre sa na nich okamžite vrhnú a v takomto množstve to nie je príjemné. Okrem toho turisti smerujú na východ krajiny nielen za kúpaním v mori, ale aj za objavovaním prírodných krás Chorvátska.

Podľa miestnych podnikateľov však títo turisti vo veľkom rušia svoje rezervácie, ako informovala Sib. Miestne orgány sa snažili situáciu riešiť postrekom a inými opatreniami, ale rozsah problému je taký veľký, že sa míňa účinku.

Problém do určitej miery postihuje aj obľúbené západné pobrežie. Žiaľ, aj tam sa komáre objavujú vo väčšom počte, najmä v posledných dňoch. „Sme na ostrove Krk a komárov je tam nespočetne veľa. Každý deň máme na pláži aspoň dvadsať uštipnutí. To isté platí aj pri večerných prechádzkach.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  V Chorvátsku sa do mora vôbec nedá ísť. Pozrite sa, čo sa stalo

Je to naozaj nepríjemné. Keby sme to vedeli, nevybrali by sme si túto destináciu na našu dovolenku,“ hovorí pani Marie, ktorá je na chorvátskom ostrove so svojou rodinou.

Na portál Mix24.cz sa už obrátilo niekoľko čitateľov Mix24.cz s tým, že plánovali dovolenku v Chorvátsku, ale po tom, čo sa dozvedeli o situácii na mieste, sa rozhodli ísť radšej inde. „Komáre nás trápili už minulý rok a predstava, že tento rok ich bude ešte viac, nás odradila.

Chceme si užiť peknú dovolenku, nie tráviť čas riešením problémov,“ povedal pán Roman, ktorý nakoniec našiel výhodnú ponuku v Grécku.

Chorvátsko, ktoré sa spolieha na cestovný ruch, musí čeliť týmto vážnym problémom, ktoré odradili mnohých turistov. Krajina bude musieť konať rýchlo a účinne, aby obnovila svoju povesť obľúbenej turistickej destinácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *