Nad sopkou v Japonsku sa objavilo zvláštne svetlo. Vedci to vysvetlili veľmi divne

nature 7081138 1920

Záhadné zelené laserové svetlo nad japonskou horou Fudži vyvolalo minulý rok veľký záujem. Úkaz, ktorý zachytil kurátor múzea Daichi Fujii, sa stal stredobodom pozornosti po tom, ako ho zverejnil na sociálnych sieťach. Vysvetlenie tohto záhadného javu však teraz neprišlo od nikoho iného ako od NASA.

Podľa informácií zverejnených na portáli Scitechdaily boli lúče laserového svetla, ktoré Fudžii spozoroval, synchronizované s malou zelenou bodkou, ktorá bola na krátky čas viditeľná medzi mrakmi.

Fujii sa pustil do skúmania údajov o satelitoch a ich obežných dráhach a podarilo sa mu nájsť zhodu. V danú noc sa nad ním vznášal satelit NASA Ice, Cloud and Land Elevation Satellite 2, skrátene ICESat-2.

ICESat-2 je satelit určený na meranie nadmorskej výšky ľadu, vody a zemského povrchu z vesmíru. Je vybavená laserovým výškomerom, ktorý vysiela svetelné lúče na zemský povrch a potom meria, za aký čas sa fotón odrazí od povrchu a vráti sa k družici.

Zachytenie lúčov vychádzajúcich z družice ICESat-2 je náročná úloha, ktorú zvládla len hŕstka ľudí. Musíte byť v správnom čase na správnom mieste.

Tony Martino, prístrojový vedec pracujúci na projekte ICESat-2 v Goddardovom centre vesmírnych letov NASA, poskytol vysvetlenie, ktoré rozptyľuje akékoľvek pochybnosti o nadprirodzenom pôvode tohto javu.

Martino vysvetľuje, že Fudži bol na správnom mieste, v správnom čase a za správnych podmienok. Družica ICESat-2 bola takmer priamo nad ním a lúč dopadal na nízke mraky pod správnym uhlom, čo umožnilo jeho zachytenie kamerou. Svetlo lasera bolo rozptýlené mrakmi, ale vďaka špecifickým podmienkam bolo stále silné a viditeľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *