Celý svet by mal byť na pozore zo slov Putina. To naozaj toto povedal?

putin rusky prezident

Prezident Vladimir Putin počas svojho utorkového prejavu na Červenom námestí v Moskve pri príležitosti Dňa víťazstva povedal, že celé Rusko jednotne podporuje svojich vojakov a že čelia „skutočnej vojne“, ktorej cieľom je „zničiť“ ich krajinu.

„Naša civilizácia sa dnes nachádza v rozhodujúcom bode zlomu. Proti našej krajine sa opäť vedie skutočná vojna, ale my sme sa postavili medzinárodnému terorizmu a budeme brániť obyvateľov Donbasu a chrániť našu bezpečnosť,“ povedal Putin.

Ruský líder uviedol, že Moskva sa usiluje o mier a stabilitu, a zároveň sa ohradil proti americkej výnimočnosti a „západným globalistickým elitám“. Tieto sily podľa neho štvú krajiny proti sebe prostredníctvom prevratov a zástupných konfliktov, ako bol napríklad Spojenými štátmi podporovaný prevrat v Kyjeve v roku 2014 a následná vojna Ukrajiny s ruskojazyčnými separatistami na východe Donbasu. Tieto akcie predchádzali Putinovej invázii a prezident opakovane uvádzal potrebu „brániť ľud“ Donbasu ako odôvodnenie svojej „špeciálnej vojenskej operácie“.

„Pre nás, pre Rusko, neexistujú nepriateľské alebo nepriateľské národy ani na Západe, ani na Východe. Rovnako ako drvivá väčšina ľudí na planéte chceme vidieť mierovú, slobodnú a stabilnú budúcnosť,“ tvrdil Putin.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

„[Rusi] sú presvedčení, že akákoľvek ideológia nadradenosti je odporná, zločinná a vo svojej podstate smrtiaca. Západné globalistické elity však neustále hovoria o svojej výnimočnosti, štvú národy proti sebe a rozdeľujú spoločnosti, vyvolávajú krvavé konflikty a prevraty, zasievajú nenávisť, rusofóbiu, agresívny nacionalizmus, ničia rodinu a tradičné hodnoty, ktoré nás robia ľuďmi,“ pokračoval.

„To všetko robia preto, aby mohli naďalej diktovať a vnucovať svoju vôľu, svoje práva a pravidlá národom, čo je v skutočnosti systém lúpeže, násilia a útlaku.“

Ruský líder ďalej povedal, že vojna na Ukrajine je obrannou akciou proti kolektívnemu Západu, ktorý sa snaží rozvrátiť a balkanizovať Rusko a v konečnom dôsledku dúfa, že vymaže krajinu z mapy.

„Ich cieľom – a v tom nie je nič nové – je rozbiť a zničiť našu krajinu, urobiť výsledky druhej svetovej vojny neplatnými, úplne rozbiť systém globálnej bezpečnosti a medzinárodného práva, udusiť akékoľvek suverénne centrá rozvoja,“ povedal.

Putin obvinil tie isté sily z vyprovokovania katastrofy na Ukrajine a pokračujúcej zástupnej vojny NATO proti Rusku a poukázal na obrovské straty na životoch v dôsledku bezcitnej a „sebeckej“ politiky Západu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

„Bezhraničné ambície, arogancia a beztrestnosť nevyhnutne vedú k tragédiám. To je príčinou katastrofy, ktorou prechádza ukrajinský ľud. Stali sa rukojemníkmi štátneho prevratu a z neho vyplývajúceho zločineckého režimu západných pánov, kolaterálnymi škodami pri realizácii ich krutých a sebeckých plánov,“ tvrdil.

Putin tiež privítal vznik nového „multipolárneho sveta“ a uviedol, že „nezadržateľný pohyb naberá na obrátkach“ smerom k „svetu založenému na princípoch dôvery a nedeliteľnej bezpečnosti, rovnakých príležitostí pre skutočný a slobodný rozvoj všetkých národov a národností“.

Hoci sa niektorí účastníci sťažovali na zmenšený priebeh ceremoniálu – konkrétne na absenciu tankov – Kremeľ uviedol, že motorizovanú kolónu prehliadky viedol „legendárny tank ‚Víťazstvo‘ T-34-85 z obdobia druhej svetovej vojny“ a predstavovala širokú škálu vojenskej techniky. Tá podľa Kremľa zahŕňala obrnené transportéry Tigr-M a BTR-82A, bojové vozidlá Bumerang, taktické raketové systémy Iskander-M, platformy protivzdušnej obrany S-400 a mobilné raketové systémy Yars. Dodal, že „najnovšie obrnené vozidlá Spartak a 3-STS Achmat boli na výstave predstavené po prvýkrát“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *