Česi prestávajú kupovať maslo a našli lepší a lacnejší spôsob

pexels markus spiske 94443

Napriek tomu, že maslo je hlavnou zložkou mnohých sladkých aj slaných receptov, stáva sa pre niektorých z nás cenovo nedostupným. Dôvody sú rôzne, od neustále rastúcich cien, cez potravinové intolerancie až po environmentálne dôvody. Existujú však rôzne alternatívy masla, ktoré sú nielen ekonomickejšie, ale môžu priniesť aj zdravotné výhody a nové chute do vašej kuchyne.

Ghee ako alternatíva masla

Prvou možnosťou je ghí, ktoré sa často používa ako alternatíva masla, najmä pre ľudí trpiacich potravinovou intoleranciou. Hoci ghí nie je najlacnejšou alternatívou, môžete si ho ľahko vyrobiť z masla doma. Ghee dodáva pečeniu viac vlhkosti, preto je dôležité upraviť pomer múky a vody v recepte.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nevyhadzujte kávovú usadeninu. Táto rastlina v záhrade ju miluje

Olivový a kokosový olej

Ďalšou možnosťou je olivový a kokosový olej. Olivový olej je vhodný do receptov, ktoré si vyžadujú výraznú ovocnú alebo orechovú chuť, zatiaľ čo kokosový olej je ideálny do sladkých receptov, kde jeho výrazná chuť môže obohatiť konečný výsledok. Vždy však pamätajte, že konzistencia týchto olejov môže ovplyvniť výslednú štruktúru pokrmu.

Cottage syr

Ďalšou možnosťou je syr cottage. Je to zdravá a chutná alternatíva, ktorú môžete ochutiť bylinkami, korením alebo čerstvým ovocím pre sladkú variantu.

Ďalšie kreatívne alternatívy

Ak hľadáte iné kreatívne spôsoby, ako nahradiť maslo, môžete vyskúšať grécky jogurt, tekvicové pyré, avokádo, roztlačené banány alebo jablkovú kašu. Ak máte radi orechy, môžete si vyrobiť domáce orechové maslá, hoci si dajte pozor na vyšší obsah tuku a kalórií. Môžete si vyrobiť slnečnicové maslo, ktoré je dobrou alternatívou pre alergikov na orechy. Má menej tuku a kalórií ako orechové maslá.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Novinka na Slovensku. Z obchodu už len tak ľahko neodídete, ak nemáte toto

Prečo sa vyhnúť margarínu

Hoci sa margarín môže zdať ako dobrá alternatíva masla, opak je pravdou. Margarín je vysoko spracovaný a nielenže sa nevyrovná chuti a štruktúre masla, ale nemá ani rovnakú výživovú hodnotu. Preto sa pri hľadaní alternatívy k maslu vyhnite margarínu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *