Po vyprážaní zvyčajne zostane na panvici veľa oleja, ktorého je pri súčasných cenách škoda sa zbaviť. Preto sa ho oplatí skladovať, čo je dobré pre životné prostredie a šetrí nielen peniaze, ale aj umývadlo. Navrhujeme, čo robiť s olejom po vyprážaní.
Určite sa každý stretol s dilemou, čo robiť s olejom po varení. Niektorí ho bez rozmýšľania vylejú do odtoku, iní uvažujú o jeho opätovnom použití. Vo väčšine reštaurácií rýchleho občerstvenia sa nemení po každom použití a používa sa niekoľkokrát.
Prečo by sa olej nemal vylievať do drezu?
Zvyčajne sa vylieva do umývadla alebo toalety, pričom sa zabúda na celý mechanizmus potrubia a odtoku. Okrem toho sa nevenuje pozornosť tomu, že tuk sa nerozpúšťa vo vode, ale usadzuje sa na stenách potrubia. Celý proces zmätočne pripomína ľudské tepny u ľudí s aterosklerózou, kde sa časom zmenšuje priemer tepien, a teda aj prietok krvi.
To isté sa deje, keď sa do kanalizácie naleje olej. Okrem oleja sa v ňom nachádzajú aj zvyšky jedla a vlasy, ktoré vytvárajú tzv. fatberg, zrazenú hmotu v odtokových rúrach. Bohužiaľ, s tým nepomôže žiadne množstvo špecifík, pretože tento zlepenec je ťažší ako voda.
Čo by ste mali urobiť s olejom po vyprážaní?
Nalejte ho do fľaše alebo nádoby a vyhoďte do zmesového odpadu alebo ho odneste na zberné miesto komunálneho odpadu, ktoré ho zlikviduje. Olej môžete odovzdať do mobilnej zberne odpadov alebo z neho vyrobiť domáce mydlo.
Najlepšie sa osvedčí repkový olej, pretože dobre pení. Na druhej strane, ak sa vám raz za čas stane, že olej vylejete do umývadla, nasypte do potrubia 1 šálku sódy bikarbóny, potom ho zalejte octom a vodou a približne na 10 minút ho upchajte. Po uplynutí tejto doby doň nalejte vriacu vodu a minimalizujete riziko upchatia potrubia.
Hliníková fólia a použitý tuk
Hliníkovú fóliu môžete ľahko zlikvidovať. Jednoducho ňou vystelte odtokový otvor, čím vytvoríte akúsi misku, a potom do nej olej vylejte. Po chvíli, keď vychladne, zrolujte fóliu do gule a vyhoďte ju do koša. Týmto spôsobom sa zbavíte mastnoty a nebudete upchávať drez.