Český poslanec: To nie je vojna proti Putinovi, ale proti vlastným občanom! Stali sme sa kolóniou!

Untitled 7 2

Český proruský poslanec Jaroslav Foldyna v parlamente kritizoval vládu za to, že sankciami proti Rusku sa ničoho nedosiahlo, iba zbedačili vlastný národ.

„Vy nemáte nič. Nemáte vôbec nič. Vy ste vôbec nič nevyhrali. Vy ste sa nikam neposunuli okrem toho, že ste zbedačili polovica národa.“ oprel sa do českej vlády poslanec, ktorý má blízko k Rusku.

„Veď my sme sa stali absolútnou kolóniou. Predávame elektrinu vďaka EÚ na burzu a kupujeme si ju naspäť šesť krát drahšie. To je vaša vojna! Ale nie proti Putinovi, ale proti vlastným občanom.“ hovorí poslanec, ktorého neskôr kritizujú, že sympatizuje s Putinom, ktorí vraždí civilistov na Ukrajine.

Putin chce dať územie okolo Moskvy a Krymu veteránom z Ukrajiny

Vyznamenaní ruskí veteráni bojov na Ukrajine dostanú podľa dekrétu prezidenta Vladimira Putina pozemky v blízkosti Moskvy alebo na anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Hlava štátu to miestnym úradom nariadila v príslušnom dekréte, informoval denník Kommerant.

Dekrét nariaďuje ruskej vláde zabezpečiť, aby úrady v Moskovskej oblasti, na Kryme a v Sevastopole bezplatne poskytli pozemky vojakom, ktorí sa vyznamenali počas špeciálnej vojenskej operácie, ako Moskva oficiálne nazýva svoju inváziu na Ukrajinu. Odmenené budú aj rodiny tých, ktorí počas operácie zahynuli. Vyčlenené pozemky budú pochádzať zo štátneho alebo obecného vlastníctva.

Britský premiér varuje pred unáhlenými rozhovormi o prímerí na Ukrajine

Britský premiér Rišo Sunak v pondelok varoval pred unáhlenými rokovaniami o prímerí na Ukrajine. Moskva by mohla využiť prímerie na preskupenie a posilnenie svojich jednotiek, povedal na stretnutí lídrov najmä severských a pobaltských krajín v lotyšskej Rige. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

„Musíme si uvedomiť, že akákoľvek jednostranná výzva Ruska na prímerie je v súčasnom kontexte úplne nezmyselná. Myslím, že by to bolo zlé rozhodnutie. Rusko by ho využilo na preskupenie a posilnenie svojich jednotiek,“ povedal Sunak na stretnutí s lídrami vojenského zoskupenia Spoločné expedičné sily (JEF), do ktorého okrem Británie patria aj Dánsko, Estónsko, Fínsko, Island, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Nórsko a Švédsko.

Kremeľ popiera, že by sa Putin pokúsil zapojiť Bielorusko do konfliktu na Ukrajine

Kremeľ prostredníctvom svojho hovorcu Dmitrija Peskova poprel, že cieľom návštevy ruského vládcu Putina v Bielorusku bolo presvedčiť miestneho prezidenta Alexandra Lukašenka, aby sa zapojil do konfliktu na Ukrajine na strane Ruska. Peskov označil takéto správy za „nepodložené“ a „nezmyselné“.

Putin navštívi Minsk v pondelok popoludní po prvýkrát od roku 2019. Ruské ministerstvo obrany v pondelok tiež oznámilo cvičenia ruských jednotiek umiestnených v Bielorusku. Bieloruské ministerstvo obrany zároveň oznámilo ukončenie kontroly bojovej pripravenosti armády, ktorú oznámilo minulý týždeň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *