Chaos v USA! Zatvorili ďalšiu banku, ľudia stoja v radoch pred bankomatmi

pnika v USA banky

Americké úrady v nedeľu zatvorili newyorskú banku Signature Bank. Toto rozhodnutie nasleduje po piatkovom zatvorení banky Sillicon Valley Bank (SVB), ktorá sa stala najväčším krachom banky v USA od pádu Washington Mutual v roku 2008.

Signature Bank mala ku koncu minulého roka vklady vo výške 88,59 mld. dolárov a aktíva v hodnote 110,36 mld. dolárov, uviedlo ministerstvo financií štátu New York.

Podľa denníka New York Times sa federálne úrady obávajú, že ak banka, ktorá spravovala peniaze pre právnické a realitné spoločnosti, zostane otvorená, mohla by ohroziť celý finančný systém.

O vážnosti situácie svedčí okrem iného aj to, že v pondelok má o otrasoch na amerických finančných trhoch prehovoriť prezident Joe Biden.

Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) prevzala kontrolu nad Signature Bank. Signature bola komerčná banka s pobočkami pre súkromných klientov v New Yorku, Connecticute, Kalifornii, Nevade a Severnej Karolíne. Takmer štvrtina jej vkladov pochádzala zo sektora kryptomien, ale v decembri banka oznámila, že zníži vklady súvisiace s kryptomenami o 8 miliárd USD.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Podľa NYT súčasné problémy Signature Bank do veľkej miery súvisia s panikou, ktorú spôsobilo piatkové zatvorenie Sillicon Valley Bank.

FDIC zriadila preklenovaciu nástupnícku banku, ktorá od pondelka umožní klientom prístup k ich prostriedkom. Vkladatelia a dlžníci Signature Bank sa automaticky stanú klientmi preklenovacej banky. Za riaditeľa preklenovacej banky bol vymenovaný Greg Carmichael, bývalý riaditeľ spoločnosti Fifth Third Bancorp, informovala agentúra Reuters.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  EÚ sa nepáči, že Slováci majú v ústave právo platiť hotovosťou. Hrozí nám pokuta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *