Chcete krásne tuje? Urobte s nimi toto teraz v novembri

tuje
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Tuje sú obľúbenou ozdobou záhrad a parkov, no ich udržiavanie vyžaduje správnu starostlivosť. Nesprávne polievanie a zanedbanie základných pravidiel môžu spôsobiť, že tuje začnú hnednúť a žltnúť. Ak chceme, aby zostali krásne a zdravé, treba sa im venovať po celý rok. Tu sú základné tipy, ako správne zalievať tuje počas jesene a zimy a čoho sa vyvarovať (foto: plenum.sk)

Zalievanie v novembri – je to správny čas?

V novembri sa tuje určite oplatí zaliať. Jesenné zalievanie je dôležité najmä pred príchodom prvých mrazov, pretože tuje potrebujú vlahu aj v zime. Zmrznutá pôda obmedzuje prísun vody a vytvára tzv. fyziologické sucho. Pri dostatočnom zavlažení na jeseň si tuje vytvoria zásoby, ktoré im pomôžu prežiť chladné mesiace. Ak sa v zime objaví oteplenie, odporúča sa zalievať aj vtedy, najlepšie vo februári, pokiaľ to počasie umožňuje.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Večer do ošúpaného banánu vtlačte klinčeky. Ráno sa poďakujete

Kedy a ako často zalievať tuje?

Správne načasovanie polievania hrá veľkú rolu. V lete sa tuje najlepšie zavlažujú večer, aby sa zabránilo rýchlemu vyparovaniu vody a zbytočnému vysušeniu pôdy. Naopak, počas jari a jesene je lepšie polievať ráno, aby rastliny stihli počas dňa obschnúť. Ak zostanú večer vlhké, zvýši sa riziko plesňových ochorení.

tuja

Potrebné množstvo vody a kontrola vlhkosti

Pri tujach platí zásada menej často, ale výdatne. Hlbšie zalievanie povzbudzuje tuje k vytváraniu hlbšieho koreňového systému, čo zlepšuje ich schopnosť čerpať vlahu. Na kontrolu vlhkosti pôdy môžeme použiť jednoduchý test – odhrnúť vrchnú vrstvu pôdy lopatkou a zistiť, či je vlhká. Na presnejšie zistenie vlhkosti a ďalších faktorov, ako sú pH či teplota pôdy, poslúžia pôdne merače.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Skladovať mlieko vo dverách chladničky je ten najhorší nápad. Patrí inde

Najvhodnejšia voda na zalievanie

Dažďová voda je pre tuje ideálna, pretože má mierne kyslé pH a obsahuje rozpustné plyny ako kyslík, dusík a oxid uhličitý, ktoré prospievajú rastlinám. V prípade, že nemáme prístup k dažďovej vode, je možné použiť aj vodu z vodovodu, no tá by mala byť odstáta alebo prefiltrovaná.

Niektorí používajú aj vodu z bazéna, ak je chemicky ošetrená podľa pokynov a chlor z nej dostatočne odparil. Pred polievaním je dôležité overiť si, že voda má neutrálny pH.

tuje

Čoho sa pri pestovaní tuj vyvarovať

Ak chceme, aby naše tuje prosperovali, musíme dbať aj na správne podmienky a vyhnúť sa nasledujúcim chybám:

  • Nadmerné polievanie – tuje majú obmedzený koreňový systém a priveľa vody im môže spôsobiť hnitie.
  • Nedostatok slnka – tuje potrebujú svetlo; v tieni rastú pomaly a nerovnomerne.
  • Vietor – tuje sú citlivé na vietor, preto im vyhovuje chránené miesto.
  • Ťažká, ílovitá pôda – tuje vyžadujú priepustnú a mierne vlhkú pôdu pre optimálny rast.
  • Nevhodné rezanie – prílišné zastrihávanie, obzvlášť mimo vhodného obdobia, môže rastliny nenávratne poškodiť.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rozsypte na trávnik či k sadeniciam. Prečo je dobré používať čadičovú múčku v záhrade

V skratke

Správna starostlivosť o tuje si vyžaduje vhodné zalievanie a kontrolu pôdnych podmienok po celý rok. Jesenné a zimné zavlažovanie zabezpečí zásobu vlahy počas chladného obdobia a chráni rastliny pred vysušením. Kvalita vody, pravidelnosť zavlažovania, ako aj výber správneho stanovišťa výrazne ovplyvňujú ich zdravie a vzhľad. Dodržiavaním týchto základných pravidiel si môžete byť istí, že tuje budú vašou záhradou zdobiť roky.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *