Chorváti odkazujú Čechom: Neprijímajte euro! Všetko nám zdraželo

sea 4582914

Keď európska krajina mení svoju menu, t. j. keď prechádza na spoločnú menu euro, v Českej republike to zvyčajne nevzbudzuje veľký záujem. Keď sa to však začiatkom tohto roka stalo v Chorvátsku, tak trochu sa to dotklo aj Čechov či Slovákov, pretože aspoň v lete považujeme túto krajinu za čiastočne našu.

Teoreticky by nová mena nemala znamenať nič iné, len to, že si z bankomatu vyberiete namiesto kún eurá a tie si prepočítate na koruny iným kurzom. V praxi to však všetko mení, pretože sa stalo presne to, čo pozorovali občania iných krajín, ktoré prijali euro. Všetko sa výrazne zdražilo. Napríklad v Nemecku mu po jeho prijatí dali prezývku „teuro“, čo odkazuje na slovo teuer, ktoré znamená drahý.

Keď sme navštívili Chorvátsko, aby sme zistili, aké sú tam podmienky na úspešnú turistickú sezónu, prirodzene sme sa dali do reči s miestnymi obyvateľmi. Nenašli sme však nikoho, komu by sa prechod na euro páčil. Naopak, táto téma bola len mierne naznačená a už Chorváti boli rozhorčení z toho, čo spôsobila.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Chorvátka odkazuje Čechom: „V žiadnom prípade by ste nemali prijímať euro. Urobili sme tú chybu a vidíte, ako to dopadlo. Už teraz hlásia, že turistická sezóna bude horšia ako tá predchádzajúca. Stalo sa to tak drahým, že ľudia sem už nechcú chodiť,“ narieka Katica, ktorá na ostrove Krk prenajíma dva apartmány. Ona sama ceny nezvýšila a hostí má aj tak menej. „Ale pozor, mala by som zvýšiť ceny, pretože naše náklady sa, samozrejme, zvýšili s eurom.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

Pravdou je, že už niekoľko dní po zavedení eura sa v Chorvátsku konali veľké protesty proti tomu, ako ho obchodníci a podnikatelia koncipovali. V skutočnosti ceny vzrástli podstatne viac, ako by naznačoval prepočet na novú menu.

Situáciu musel riešiť dokonca aj minister, ktorý síce neurčito sľuboval, že sa vykonajú kontroly, ale nič sa nevyriešilo. Ceny zostali vysoké a všetko vyšlo nazmar. Tentoraz však vplyv eura sleduje doslova celá Európa, ktorá sa na leto hrnie do Chorvátska. Na druhej strane niektorí ekonómovia poukazujú na to, že faktor vysokej inflácie, ktorý mohol sám o sebe viesť k výraznému zdraženiu, nemožno ignorovať. Je však pravdepodobné, že tieto dva vplyvy sa navzájom skombinovali a posilnili, pričom výsledok nebol dobrý ani pre miestnych obyvateľov, ani pre turistov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *