Chorváti v šoku! Po zavedení eura nám všetko zdraželo! Sledujte tie ceny!

matthias mullie RvDc461s1EI unsplash

Nepoctiví predajcovia sú obviňovaní zo „zaokrúhľovania“ cien v rámci novej jednotnej meny, čo vládu prinútilo pohroziť, že pomenuje a zahanbí predajcov, ktorí zneužívajú prechod na euro.

Štyri dni po tom, ako Chorvátsko prijalo euro, náhle zvýšenie cien mnohých rozhnevalo a v stredu vláda vyhlásila, že nebude tolerovať nespravodlivé zvyšovanie cien a uvažuje o sankciách pre tých, ktorí zneužívajú prechod na euro a porušujú zákon.

Minister hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja Davor Filipovič uviedol, že vláda „intenzívne diskutuje“ o čiernych zoznamoch maloobchodníkov. Medzitým spotrebiteľské združenia, ktoré monitorujú ceny, obvinili maloobchodníkov z manipulácie s cenami v honbe za ziskom, informovala chorvátska tlačová agentúra HINA.

„Určite budeme zvažovať možnosť, aby ministerstvo hospodárstva vytvorilo „zoznam hanby“ a zverejnilo mená tých, ktorí pracujú na úkor našich občanov a tak podnecujú infláciu,“ povedal Filipovič a dodal, že viac bude vedieť do štvrtka, keď sa najbližšie zíde vláda.

Dodal, že v najbližších dňoch vláda pošle varovný odkaz maloobchodníkom, ktorý, dúfajme, zníži stres občanov v súvislosti so zvyšovaním cien a zavedením eura. „Všetkým, obchodníkom a ostatným v dodávateľskom reťazci, posielame odkaz, že musia dostať svoje chúťky pod kontrolu,“ povedal minister.

Nezabudnite pozrieť toto:  Severná Kórea sa možno pridá k Rusom na Ukrajine. Veľký problém pre NATO?

Chorvátsko vstúpilo do eurozóny 1. januára. Technický prechod na jednotnú európsku menu, ktorá nahradila predchádzajúcu národnú menu kuna, údajne prebehol bez problémov. Spotrebitelia sa však sťažujú, že nové ceny v eurách sú vyššie ako pred niekoľkými dňami, keď sa ešte používala kuna.

Združenie na ochranu spotrebiteľov uviedlo, že kupujúci hlásili citeľné zvýšenie cien, najmä kávy a pečiva, pravdepodobne preto, že ceny sa pri prepočte zaokrúhľovali smerom nahor.

Zdá sa, akoby nastala vlna „zaokrúhľovania“ cien smerom nahor. Napríklad káva v bare, ktorá minulý týždeň stála osem kún, by teraz mala stáť 1,09 eura, ale často bola zaokrúhlená na 1,20 alebo dokonca 1,5 eura.

Dunja Maletic, právna poradkyňa združenia na ochranu spotrebiteľov, uviedla, že spotrebitelia síce zaznamenali, že ceny sú vyššie, ale nie vždy je ľahké dokázať, prečo, pretože každé zvýšenie sa musí sledovať individuálne.

Nezabudnite pozrieť toto:  Európu má túto zimu zasiahnúť extrémny mráz. Snežiť má aj tam, kde to nebýva zvykom

„V článku 8 zákona o zavedení eura sa jasne uvádza, že cena sa nesmie zvýšiť v dôsledku zavedenia eura. Na to, aby sa obchodník dostal na zoznam hanby, je potrebná kritická masa spotrebiteľov, ale viac sa urobiť nedá,“ povedal Maletic pre BIRN.

Dodala, že je ťažké posúdiť, či napríklad ak kaderníčka zvýši cenu, urobila tak kvôli zvýšeniu nákladov na vodu, materiál a elektrinu, alebo kvôli zavedeniu eura.

Médiá uvádzajú, že cena chleba už vlani reálne vzrástla o 30 percent. Ceny ropy, plynu a pšenice tiež vyskočili, čo predstavuje problém pre mnohých občanov s už aj tak nízkou životnou úrovňou.

Vedrana Filipović Grcic, asistentka hlavného štátneho inšpektora, v utorok pre verejnoprávnu televíziu HRT uviedla, že len za prvé dva januárové dni dostal inšpektorát viac ako 60 sťažností od spotrebiteľov.

„Ľudia sa sťažujú najmä na rôznych poskytovateľov služieb, reštaurátorov a maloobchodníkov, a to najmä kvôli ich politike „zaokrúhľovania“ cien, ktoré sú vlastne zvyšovaním cien,“ povedala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *