K stretnutiam so žralokmi dochádza na niektorých chorvátskych plážach prakticky každý rok. Našťastie ide väčšinou o neškodné incidenty, ktoré však vyvolávajú rozruch. V niektorých prípadoch sa žraloky dokonca dostanú takmer až k plážam, kde sú dezorientované a hľadajú si cestu späť do hlbších vôd. Takýchto prípadov boli zaznamenané desiatky.
Aj keď sú od nich vzdialené len niekoľko metrov
Vo väčšine týchto prípadov ide o menšie druhy žralokov, ktorých dĺžka nepresahuje približne jeden a pol metra. Mnohí ľudia si to však vysvetľujú ako dôkaz, že v Chorvátsku nežijú žiadne nebezpečné žraloky, ale len neškodné, ktorým sa s radosťou pomáha späť do mora.
Opak je však pravdou. Vody Jadranského mora sú bohaté na žraloky. Žije tu mnoho druhov, niektoré zdroje uvádzajú až tridsať, možno aj viac. Hoci väčšina týchto druhov je skutočne neškodná, sú aj také, ktoré boli v minulosti zaznamenané ako útočiace na človeka. Áno, aj v Chorvátsku sa vyskytujú žraloky ako žralok biely, žralok mako a žralok tigrovaný. Posledný menovaný sa dokonca nedávno pripomenul ďalším útokom v Egypte. Je preto dôležité si uvedomiť, že tieto ryby žijú v Chorvátsku v značnom počte.
Podľa Richarda Jaroňka, odborníka na žraloky, ktorý s nimi pracuje a potápa sa už desaťročia, si ľudia často neuvedomujú, že žraloky sú v niektorých prípadoch vzdialené len niekoľko metrov. Ľudia si ich zvyčajne všimnú, až keď dôjde k nejakému incidentu.
Bohužiaľ, slovenskí návštevníci Chorvátska často neberú toto nebezpečenstvo vážne a patria k tým, ktorí plávajú ďaleko od brehu, prechádzajú cez označené bóje a nedávajú si pozor. Väčšinou sa im nič nestane, ale mali by mať na pamäti, že počet žralokov pohybujúcich sa v ich blízkosti v danom okamihu rýchlo narastá.
Ako by ste sa teda mali správať pri stretnutí so žralokom? Jaroňek odporúča, že je zbytočné s ním bojovať. Žralok je vo vode vo svojom živle a má obrovskú silu. V prvej fáze sa však zvyčajne nechová agresívne, skôr sa snaží o človeka „otrieť“. V tomto prípade je dôležité zachovať pokoj a žraloka rázne odstrčiť. Je vysoká pravdepodobnosť, že potom pôjde ďalej svojou cestou.
Dôležité je tiež pamätať na to, že sa neodporúča vstupovať do vody za úsvitu alebo pri západe slnka, pretože v týchto časoch žraloky lovia. Niekedy sa stane, že človek na žraloka jednoducho stúpi, pretože tieto zvieratá sa niekedy ukladajú v plytkých vodách, kde odpočívajú.
Celkovo sa pri stretnutí so žralokom neodporúča pustiť sa s ním do boja. S pokojom a opatrnosťou sa dá väčšine nebezpečných situácií vyhnúť. Za celé obdobie od roku 1900 bolo v Chorvátsku zaznamenaných 25 útokov žraloka na človeka, z ktorých štrnásť sa skončilo smrteľne. Aj keď sa to môže zdať ako malé číslo za také dlhé obdobie, samozrejme, nikto nechce byť ďalší na zozname obetí.
Kto toto kontroluje? Žraloky-ryby?
Za toto by sa aj žiak musel hanbiť