Čína bojkotuje podujatie G20 v Kašmíre

india g20

Čína vynechá nadchádzajúce podujatie skupiny G20 v Indiou kontrolovanej časti sporného Kašmíru, uviedol v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin. Saudská Arábia a Turecko sa tiež rozhodli nezúčastniť sa na podujatí v Kašmíre, informovala indická spravodajská televízia NDTV.

„Čína dôrazne nesúhlasí s konaním akejkoľvek formy stretnutí G20 na spornom území. Na takýchto stretnutiach sa nezúčastníme,“ povedal Wang na tlačovej konferencii.

Zasadnutie pracovnej skupiny G20 pre cestovný ruch sa uskutoční 22. – 24. mája v Šrínagare ako súčasť série podujatí, ktoré sa viažu na septembrový samit lídrov G20 v Naí Dillí. Podľa indických médií sa na zasadnutí očakáva účasť približne 60 delegátov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

V roku 2019 India reorganizovala štát Džammú a Kašmír s moslimskou väčšinou na dva samostatné subjekty, čo vyvolalo silné protesty susedného Pakistanu, ktorý považuje tento región za nezákonne okupovaný Indiou.

Peking a Naí Dillí vedú územný spor v Himalájach, kde sa vojaci oboch strán od roku 2020 zapojili do niekoľkých krvavých potýčok pozdĺž de facto hranice. Vo februári sa indickí a čínski predstavitelia prvýkrát po viac ako troch rokoch osobne stretli v snahe zmierniť napätie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Indický premiér Naréndra Módí počas svojej piatkovej cesty na samit G7 v Japonsku uviedol, že vzťahy s Pekingom musia byť založené na vzájomnom rešpekte. „Mier a pokoj v pohraničných oblastiach sú nevyhnutné pre normálne bilaterálne vzťahy s Čínou,“ povedal Módí pre Nikkei Asia. Zároveň uviedol, že India je pripravená brániť „svoju suverenitu a dôstojnosť“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *