Čína sa tajne rozhodla poskytnúť Rusku smrtiacu pomoc vo vojne na Ukrajine

putin cinsky prezident

Zatiaľ čo sa Spojené štáty potácajú pod „vedením“ staršieho muža s vážnym úpadkom kognitívnych funkcií, Čína rýchlo zapĺňa prázdne miesto v medzinárodných vzťahoch.

Pre Washington je jedným z najviac znepokojujúcich aspektov týchto novoobjavených čínskych medzinárodných ambícií jej podpora Rusov vo vojne na Ukrajine.

Teraz dokumenty Discord Leak ukazujú, že ČKS sa tajne rozhodla poskytnúť zbrane Rusku.

Informuje o tom denník Washington Post:

„Čína začiatkom tohto roka schválila „poskytnutie smrtiacej pomoci“ Rusku v jeho vojne na Ukrajine a plánovala zamaskovať vojenské vybavenie ako civilný tovar, vyplýva z odpočúvania ruskej rozviedky americkou tajnou službou, ktoré bolo odhalené v uniknutých tajných dokumentoch.

Odposluch, ktorý bol zrejme získaný odpočúvaním americkej zahraničnej spravodajskej služby (SVR), bol zahrnutý do prísne tajného súhrnu nedávnych „produktov“ týkajúcich sa Ukrajiny a Ruska z 23. februára, ktorý zostavil Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby.“

V správe ODNI, zostavenej na základe „spravodajských signálov“, sa uvádza, že „čínska Ústredná vojenská komisia ‚schválila postupné poskytovanie‘ zbraní a chcela, aby zostalo utajené“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Mimo záznamu vysoký predstaviteľ administratívy pre WaPo povedal: „Nevideli sme žiadne dôkazy o tom, že by Čína odovzdala zbrane alebo poskytla smrtiacu pomoc Rusku. Sme však naďalej znepokojení a naďalej to pozorne sledujeme.“

V ďalšej, širšie rozšírenej várke dokumentov Discord sa uvádza, že Číňania považujú veľký ukrajinský útok na ruské územie s použitím zbraní USA alebo NATO „za príznak toho, že Washington bol priamo zodpovedný za eskaláciu konfliktu, a možno aj za ďalšie ospravedlnenie toho, aby Čína poskytla Rusku smrtiacu pomoc“.

Čínska vláda síce obvinenia poprela, ale zároveň pripomenula medzinárodnému spoločenstvu, že USA poskytujú vojenskú pomoc Ukrajine, a preto nie sú v pozícii, aby kritizovali iné krajiny.

Podľa obchodných a colných údajov, ktoré poskytol agregátor colných údajov ImportGenius, však Čína už možno podporuje vojnové úsilie Ruska.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Informuje o tom portál Politico:

„China North Industries Group Corporation Limited, jeden z najväčších dodávateľov obranných zariadení v krajine, poslala v júni 2022 pušky ruskej spoločnosti Tekhkrim, ktorá tiež obchoduje s ruským štátom a armádou. Pušky CQ-A, ktoré sú vytvorené podľa vzoru M16, ale v údajoch sú opísané ako „civilné lovecké pušky“, údajne používa polovojenská polícia v Číne a ozbrojené sily od Filipín po Južný Sudán a Paraguaj.

Ruské subjekty údajne koncom roka 2022 dostali aj 12 dodávok súčiastok pre drony od čínskych spoločností a viac ako 12 ton nepriestrelných viest čínskej výroby smerujúcich cez Turecko.

[…] Okrem dronov sa Rusko už niekoľko mesiacov spolieha na iné krajiny vrátane Číny, pokiaľ ide o navigačné zariadenia, satelitné snímky, súčiastky vozidiel a ďalšie suroviny, ktoré pomáhajú podporovať rok trvajúcu vojnu prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *