Poľsko pozastavilo dovoz potravín z Ukrajiny, aby pomohlo svojim poľnohospodárom

wheat field g0129c0425 1920

Poľská vláda oznámila, že dočasne zakáže dovoz obilia a iných potravín z Ukrajiny, pretože sa snaží riešiť rastúci hnev poľských poľnohospodárov, ktorí tvrdia, že prichádzajú o obrovské sumy peňazí kvôli prebytku ukrajinského obilia na trhu.

Líder poľskej vládnej strany Jaroslaw Kaczyński uviedol, že poľský vidiek čelí „krízovému momentu“ a že hoci Poľsko podporuje Ukrajinu, je nútené konať, aby ochránilo svojich poľnohospodárov.

„Dnes vláda rozhodla o nariadení, ktoré zakazuje dovoz obilia, ale aj desiatok iných druhov potravín do Poľska,“ povedal Kaczyński na sobotňajšom zjazde strany vo východnom Poľsku.

Vláda oznámila, že zákaz dovozu potrvá do 30. júna. Nariadenie zahŕňa aj zákaz dovozu cukru, vajec, mäsa, mlieka a iných mliečnych výrobkov a ovocia a zeleniny.

Ukrajinské ministerstvo agrárnej politiky a potravinárstva uviedlo, že „ľutuje rozhodnutie svojich poľských kolegov“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

„Poľskí poľnohospodári čelia ťažkej situácii, ale zdôrazňujeme, že ukrajinskí poľnohospodári čelia najťažšej situácii,“ uviedlo.

Ministerstvo navrhlo, aby obe krajiny v najbližších dňoch dospeli k novej dohode, ktorá by uspokojila obe strany.

Poľnohospodári v susedných krajinách sa tiež sťažovali na to, že ukrajinské obilie zaplavilo ich krajiny a vytvorilo prebytok, ktorý spôsobil pokles cien – a spôsobil im veľké straty.

„Rastúci dovoz poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny spôsobuje vážne poruchy na trhoch našich krajín, veľké škody výrobcom a sociálne nepokoje,“ povedal tento týždeň poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus svojim kolegom z Bulharska, Českej republiky, Rumunska, Slovenska a Maďarska. Všetci sú členmi Európskej únie a podľa neho by mal blok v tejto veci urýchlene konať.

„Nemôžeme akceptovať situáciu, keď celé bremeno riešenia zvýšeného dovozu spočíva najmä na poľnohospodároch z našich krajín,“ povedal Telus.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Táto situácia je dôsledkom vojny Ruska proti Ukrajine. Po tom, ako Rusko zablokovalo tradičné vývozné námorné cesty, Európska únia zrušila clá na ukrajinské obilie, aby uľahčila jeho prepravu do Afriky a na Blízky východ.

Obilie odvtedy prúdilo do Poľska, ale veľká časť z neho necestovala ďalej na Blízky východ a do severnej Afriky, ako sa predpokladalo podľa plánu EÚ.

Poľská vláda sa snažila z tejto situácie obviniť EÚ. Niektoré odbory a opoziční politici však obvinili spoločnosti napojené na vládu, že problém spôsobili tým, že nakupovali lacné a nekvalitné ukrajinské obilie a potom ho predávali do závodov na výrobu chleba a cestovín ako vysokokvalitnú poľskú produkciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *