Zo strany väčšiny štátov EÚ prišla pred niekoľkými dňami žaloba proti Maďarsku zato, že zákony na jeho území zakazujú LGBT+ propagandu a pedofíliu. Spojeným štátom zase prekáža maďarská snaha o neutralitu v konflikte medzi USA a Ruskom. Americký veľvyslanec v Budapešti David Pressman sa preto najprv pred niekoľkými dňami vyhrážal uvalením sankcií na významnú medzinárodnú banku s ruským kapitálom pôsobiacu v Maďarsku, aby včera Spojené štáty nakoniec sankcie skutočne uvalili.
V reakcii na americké sankcie maďarská vláda vo štvrtok oznámila stiahnutie svojich delegátov z Medzinárodnej investičnej banky (IIB). Vláda diskutovala o situácii a dospela pragmaticky k záveru, že „zatiaľ čo Medzinárodná investičná banka zohrávala doteraz dôležitú rozvojovú úlohu v strednej a východnej Európe, sankcie USA spôsobili, že aktivity banky stratili zmysel.“
Pragmatickú reakcia maďarskej vlády však nasledovalo vzdorovité ubezpečenie, že zahraničná ani vnútorná politika sa meniť nebude, a to ani pod finančným tlakom. Minimálne na verbálnej úrovni demonštruje Maďarsko svoje odhodlanie uchovať si svoju suverenitu:
„Maďarsko je štát, takže nebudete s nami zaobchádzať ako s niekoho kolóniou,“ povedal včera vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó, v reakcii na stredajšie oznámenie amerického veľvyslanca v Budapešti Davida Pressmana o sankciách voči Medzinárodnej investičnej banke (IIB). A aby demonštroval odhodlanie maďarskej vlády vzoprieť sa diktátu globalistov, dodal:
„Chcem zdôrazniť, že opozícia nemá dostatok plagátov, tlačových konferencií a dolárov, ktoré by odradili maďarskú vládu od jej pevného postoja. Všetky pokusy v tomto smere sú márne.“
Narážka na financovanie opozičných mimovládnych aktivít z americkej ambasády nemohla byť povedaná jasnejšie. A nebola určená občanom. Niet štátu vo východnej Európe, ktorý by s týmto financovaním nemal skúsenosti. Bol to akt vzdoru smerom k ambasáde.
Sankcie sa týkajú Medzinárodnej investičnej banky, v ktorej má Rusko 45 percent akcií. Banka sídli od roku 2019 v Budapešti a v „atlanto-filných“ kruhoch sa jej často hovorí „špionážna banka“. V každom prípade americký veľvyslanec Pressman to vidí jasne a podľa jeho vyjadrení mu na srdci leží „suverenita maďarského ľudu“! Nepochybne, podobne ako Bruselu a Európskej komisii. Jeho výrok je typickou ukážkou anglosaského pokrytectva, ktoré maskuje záujmy vlastnej mocnosti nezištnými a demokratickými frázami:
„Prítomnosť tejto nepriehľadnej kremeľskej platformy v srdci Maďarska ohrozuje bezpečnosť a suverenitu maďarského ľudu, jeho európskych susedov a spojencov v NATO,“ zdôraznil americký veľvyslanec.
Je však zrejmé, z výsledkov volieb a popularity súčasnej maďarskej vlády, že maďarský ľud má o svojej suverenite diametrálne odlišnú predstavu ako David Pressman a USA. Skrátka, nie všade majú americkí úradníci také šťastie ako na Slovensku, kde je vzájomná symbióza kolónie a kolonizátora taká dokonalá.