Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

police g6480c7384 1920

Správy z Číny naďalej potvrdzujú, že tamojší vedci sa stále snažia prekonať bariéry a experimentujú s génmi ako Frankenstein s cieľom manipulovať s ľudskou DNA – akékoľvek etické aspekty nech sú zatratené. Čo by sa mohlo pokaziť?

Hongkongský denník South China Morning Post priniesol tento týždeň titulok, ktorý sa zakladá na prelomovom oznámení tímu vedcov napojených na čínsku armádu, ktorí pracujú v Pekingu: „Čínsky tím, ktorý stojí za extrémnym experimentom so zvieracími génmi, tvrdí, že to môže viesť k super vojakom, ktorí prežijú jadrový spad.“

Projekt bol prvýkrát predstavený v čínskojazyčnom časopise Military Medical Sciences a získava si čoraz väčšiu pozornosť médií a záujem vedeckej komunity, ale vyvoláva aj vážne etické otázniky, napriek tomu, že jeho dozorcovia obhajujú experiment ako „úplne legálny“.

Podľa podrobností vojenskí vedci tvrdia, že sa im podarilo „vložiť gén z mikroskopického vodného medvedíka do ľudských embryonálnych kmeňových buniek a výrazne zvýšiť odolnosť týchto buniek voči žiareniu“.

tardigrade vodny medvedik 940424954 900x510 1

„Úspech tohto bezprecedentného experimentu by podľa nich mohol viesť k superodolným vojakom, ktorí by dokázali prežiť jadrový spad,“ píše SCMP. Iniciatíva zahŕňala experimentálne zavedenie kľúčového génu nájdeného u vodného medveďa do ľudskej DNA (s využitím embryonálnych buniek). Daný gén dáva mikroskopickému tvorovi vzácnu odolnosť voči radiácii a iným extrémnym vplyvom prostredia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Vedci sa už dlho domnievajú, že vodné medvede, známe aj ako tardigrady, môžu skrývať genetické tajomstvá, ktoré by jedného dňa mohli byť kľúčom k ľudskému prežitiu a dlhovekosti. Osemnohý drobný živočích, ktorý je menší ako milimeter, bol opísaný nasledovne:

Tardigrady sú malé, roztomilé a prakticky nezničiteľné. Mikroskopické živočíchy sú schopné prežiť v hrnci s vriacou vodou, na dne hlbokomorskej priekopy alebo dokonca v chladnom, tmavom vákuu vesmíru. V auguste izraelská vesmírna loď s tardigradami, ktoré boli súčasťou vedeckého experimentu, havarovala na Mesiaci a vedci sa domnievajú, že mohli prežiť.

Po izolovaní génu tardigrady schopného produkovať proteíny podobné štítu, ktoré môžu chrániť pred žiarením a inými škodlivinami, čínsky tím uviedol, že „našiel spôsob, ako tento gén vniesť do ľudskej DNA pomocou CRISPR/Cas9, nástroja na úpravu génov, ktorý je teraz dostupný vo väčšine biolaboratórií,“ uvádza sa v recenzii experimentu SCMP.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

„Podľa tímu vedeného profesorom Yue Wenom z laboratória radiačnej biotechnológie na Akadémii vojenských vied v Pekingu v ich laboratórnom experimente takmer 90 % ľudských embryonálnych buniek nesúcich gén vodného medveďa prežilo smrteľné vystavenie röntgenovému žiareniu,“ pokračuje správa.

Pridanie cudzieho génu z vodného medveďa do ľudských embryonálnych buniek by mohlo viesť k škodlivým mutáciám, alebo dokonca k usmrteniu buniek kvôli genetickému rozdielu medzi týmito dvoma druhmi, čoho si bol Yueho tím podľa svojej práce vedomý.

Ochranné proteíny sú „jedinečné pre vodné medvede. Reakcia imunity po medzidruhovej expresii nie je známa a môže viesť k určitým bezpečnostným problémom“, napísali.

Predpokladajú možné budúce využitie ich techniky genetickej manipulácie sústredenej na experimenty s vodnými medveďmi v prípadoch súvisiacich s liečbou akútnej choroby z ožiarenia pre prvých záchranárov, vojenský personál alebo kohokoľvek v blízkosti zóny jadrového spádu. Predpokladajú tiež éru budúceho „supervojaka“ a geneticky upravených ľudí schopných prežiť jadrovú apokalypsu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *