Podľa najvyššie postaveného amerického generála je nepravdepodobné, že Ukrajina získa späť celé svoje medzinárodne uznané zvrchované územie ešte tento rok.
Toto tvrdenie vyslovil generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, v rozhovore pre americký portál Defense One, ktorý sa špecializuje na vojenské spravodajstvo.
Rusko sa zmocnilo značných častí Ukrajiny, počnúc Krymom v roku 2014 a zintenzívnením vo februári 2022, keď Vladimir Putin nariadil inváziu v plnom rozsahu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prisľúbil, že toto územie získa späť, a to za pomoci značnej vojenskej pomoci zo strany Spojených štátov a ďalších západných mocností
V piatkovom rozhovore pre portál Defense One generál Milley uviedol, že neočakáva, že Ukrajina získa späť celé svoje územie v tomto roku.
Povedal: „Nemyslím si, že sa to podarí v najbližšom období tohto roka. Zelenskyj mnohokrát verejne vyhlásil, že ukrajinským cieľom je vyhnať každého Rusa z Ukrajiny okupovanej Ruskom. A to je významná vojenská úloha. Veľmi, veľmi náročná vojenská úloha.
„Pozeráte sa na niekoľko stotisíc Rusov, ktorí sú stále na Ruskom okupovanej Ukrajine. Nehovorím, že sa to nedá urobiť. Len hovorím, že je to veľmi ťažká úloha.
„Ale je to ich cieľ. Určite na to majú právo, je to ich krajina. A oni sú tu na morálnej výslní.“
Milley tiež hovoril o tom, prečo sa USA zatiaľ rozhodli neposkytnúť Ukrajine ATACMS, strelu dlhého doletu, ktorá dokáže zasiahnuť cieľ vzdialený 190 míľ, o ktorú Kyjev požiadal.
Generál tvrdil, že faktorom boli obmedzené zásoby ATACMS v USA, čo komentoval: „Zatiaľ existuje politické rozhodnutie [nedodávať ATACMS]. A nikdy by som nepredpovedal nič na stole, mimo stola, do budúcnosti.
„Ale z vojenského hľadiska máme relatívne málo ATACMS, musíme sa uistiť, že udržiavame aj vlastné zásoby munície… Myslím, že sa trochu preceňuje, čo ATACMS dokáže a čo nie.“
Vo Washingtone tiež panujú obavy, že poskytnutie ATACMS Ukrajine by mohlo vystupňovať konflikt, keďže by umožnilo ukrajinskej armáde zasiahnuť hlboko na území samotného Ruska.