Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

putin rusky prezident

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola krajina zatiahnutá do konfliktu na Ukrajine.

Premiér sa tak vyjadril v piatok v rozhovore pre miestny rozhlas Kossuth. Budapešť vníma prebiehajúce nepriateľstvo medzi Moskvou a Kyjevom ako „blízku“, ale „vonkajšiu hrozbu“, vysvetlil Orbán.

„Nie sme zapojení do vojny, Maďarsko nie je vo vojne s Ruskom a nebude, kým bude táto vláda, určite nie,“ vyhlásil premiér.

Orbán tiež zatracoval bojovné vyhlásenia, ktoré opakovane vyslovili „ľavicoví politici“, ktorí tvrdili, že ich krajiny sú už „vo vojne“ s Ruskom. Premiér však nepoukázal na žiadne konkrétne príklady takýchto vyhlásení.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Keď ľavicoví politici hovoria, že „sme vo vojne s Ruskom“, pričom sedia doma v pohodlnom kresle, nevedia, o čom hovoria. Stratili rozum. „Sme vo vojne s Ruskom“ je výrok, ktorý si od druhej svetovej vojny nemôže dovoliť žiadny rozumný človek.

Na rozdiel od ostatných členských štátov NATO a EÚ Maďarsko zaujalo neutrálny postoj ku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý sa začal vo februári 2022. Krajina odmietla poskytnúť Kyjevu akúkoľvek vojenskú pomoc a dokonca zakázala tok zbraní od tretích strán na Ukrajinu cez svoje územie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Krajina sa tiež stavia proti protiruským sankciám EÚ, najmä tým, ktoré poškodzujú jej vlastné životné záujmy, konkrétne obmedzeniam v oblasti konvenčnej a jadrovej energie. Budapešť dôsledne tvrdila, že tieto obmedzenia nesplnili svoje proklamované ciele a škodia viac EÚ ako Rusku.

Budapešť zároveň poskytovala humanitárnu pomoc ukrajinským civilistom, ktorí boli postihnutí krízou. Maďarsko tiež opakovane vyzývalo na urovnanie konfliktu prostredníctvom diplomatického riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *