Argentína sa pripojí k banke BRICS

skupina brics rusko cina juzna afrika india

Argentína je krok od vstupu do Novej rozvojovej banky (NDB) skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky, informovala vo štvrtok tlačová agentúra Telam s odvolaním sa na šéfku tohto subjektu Dilmu Rousseffovú.

Rousseffová, bývalá prezidentka Brazílie, povedala argentínskemu ministrovi hospodárstva Sergiovi Massovi, že správna rada NBD jej formálne umožnila hlasovať o vstupe Argentíny do tejto finančnej organizácie, uviedol portál.

„Sergio, mám dobré správy, našla som skratku. Správna rada súhlasila s prijatím Argentíny do banky. Bude to oznámené na augustovom zasadnutí v Južnej Afrike,“ povedala údajne Rousseffová Massovi v sídle banky v Šanghaji a dodala, že „je to najrýchlejší spôsob, ako ísť rovno do augusta“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Veriteľa založili členské štáty BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – ešte v roku 2014. Päť ekonomík tohto bloku tvorí viac ako 40 % svetovej populácie a takmer štvrtinu svetového HDP.

O návrhu na prijatie Argentíny, ktorý podporuje Brazília, sa bude rokovať na najbližšom zasadnutí guvernérov NDB, ktoré je naplánované na prvý augustový týždeň v Južnej Afrike.

Pre Argentínu členstvo v banke ponúka perspektívu prístupu k finančnej pomoci, uviedol spravodajský portál. Aby Argentína splnila podmienky vstupu, bude musieť do banky BRICS prispieť štátnymi dlhopismi v hodnote 250 miliónov USD zo svojej štátnej pokladnice.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Rozhovory prichádzajú v čase, keď NDB rokuje so Saudskou Arábiou o prijatí kráľovstva za desiateho člena banky BRICS.

NDB bola založená s cieľom financovať infraštruktúru a udržateľný rozvoj v členských štátoch a ďalších rozvíjajúcich sa ekonomikách. Jej cieľom je tiež pomôcť členským štátom znížiť závislosť od amerického dolára a eura. Nadnárodný veriteľ naďalej rozširuje svoju globálnu pôsobnosť a jeho členmi sú už Bangladéš, Spojené arabské emiráty, Uruguaj a Egypt. V piatich zakladajúcich členských krajinách požičala 33 miliárd dolárov na viac ako 96 projektov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *