November v záhrade sa nesie v znamení upratovania a prípravy pôdy na zimnú sezónu. Jesenné farby v kvetinových záhonoch a sadovníckych zákutiach ešte stále dominujú, no prichádza čas uvoľniť miesto pre nové rastliny.
Pre tých, ktorí si chcú záhradu rozjasniť aj na jar, je práve november ideálnym obdobím na výsadbu nielen cibulovitých kvetov, ale aj ovocných stromov, kríkov a mrazuvzdorných trvaliek. Záhrada tak môže byť pripravená už teraz na oživenie farieb a chutí, ktoré prinesie budúca jar.
Cibuloviny – základ jesennej výsadby
November je ideálny na výsadbu cibulovín, ktoré sú stálicami v jarnom kvetinovom spektre. Hoci hlavný čas pre ich sadenie už bol v októbri, mierne počasie a absencia mrazov umožňujú dohnať zameškané. Pre krásnu jarnú paletu kvetov sa odporúča sadiť tulipány, krokusy, konvalinky, hyacinty, či narcisy. Tieto druhy vnesú do záhrady závan jari, ak ich sadíte dostatočne hlboko a dodržiavate správne termíny výsadby pred príchodom mrazov.
Ovocné stromy a kríky
Začiatok novembra je tiež vhodný na výsadbu ovocných stromov a mrazuvzdorných kríkov. Priaznivé, nemrazivé počasie poskytuje skvelé podmienky pre jablone, čerešne, višne či rôzne odrody hrušiek a broskýň. Z kríkov sa odporúča sadiť aróniu, ríbezle, maliny a brusnice. Tieto plodiny prinášajú chutné plody a obohatia váš záhradný dizajn. Pre presádzanie mladých stromčekov, ktoré ešte nemajú hlboký koreňový systém, je november posledným termínom, kedy je bezpečné ich presadiť a ochrániť kôpkou pôdy.
Byliny a trvalky
V novembri môžete vysievať viaceré druhy bylín a trvaliek, ktoré si vyžadujú nízke teploty na správne klíčenie. Medzi odporúčané druhy patria fialka voňavá, prvosienka či biela čemerica. Tieto rastliny obohatia váš záhon o rozmanité textúry a farby a na jar sa odmenia bohatým rastom a kvetmi.
Jesenná výsadba zeleniny
Zeleninové záhony môžu zostať produktívne aj počas zimy. Po dôkladnom vyčistení a príprave pôdy je možné v novembri vysiať napríklad zimnú cibuľu, cesnak, mrkvu či špenát. U týchto druhov je dôležité dbať na ochranu proti mrazu, napríklad použitím textílií. Takéto zimné plodiny vám zabezpečia čerstvú úrodu hneď na začiatku jari.
Balkónové a terasové rastliny
November je čas, kedy zabezpečujeme ochranu pre rastliny v nádobách na terasách a balkónoch. Ak sa však vyhýbate úplne zakrytým dekoráciám, existujú druhy, ktoré budú na vašom balkóne prosperovať aj v zime. Mrazuvzdorné druhy ako vresy, kamélie či cyprusovce prinesú zimu na balkón vo farebnom a estetickom šate. Pre tých, čo majú záujem o exotiku, sú tu možnosti ako mrazuvzdorné bambusy alebo juka rostrata s pôsobivým, strieborným lístím.
V skratke
V novembri je čas pripraviť záhradu na zimu – sadíme cibuloviny ako tulipány, krokusy či narcisy, ktoré ozdobia jar. Ovocné stromy a mrazuvzdorné kríky majú v tomto mesiaci poslednú šancu na bezpečné zakorenenie pred zimou. Na záhony môžeme vysievať zimnú zeleninu, ktorú ochránime proti mrazom, a na terasy a balkóny vyberáme mrazuvzdorné rastliny, ktoré potešia zelenou farbou až do jari.