V letnej sezóne čelia pestovatelia a záhradníci ťažkej dileme. Pôsobivá časť úrody tak nemusí stihnúť dozrieť. Najmä ak ide o paradajky. Aby ste sa vyhli nepríjemnému momentu, naša redakcia pre vás pripravila lifehack na rýchle dozrievanie paradajok. Urýchlené červenanie tejto zeleniny nezostane bez pozornosti. Ale o všetko v poriadku.
Lifehack (trik) na dozrievanie paradajok
Každý dakto veľmi dobre vie, že v otázke pestovania tej či onej kultúry sa nezaobíde bez použitia hnojív. Takže ak hovoríme o paradajkách, potom tu dôležitú úlohu bude hrať dusík pre vynikajúci rast paradajok a draslík pre rýchle dozrievanie. Ako však viete, akonáhle táto zelenina začne kvitnúť, hnojenie draslíkom by sa malo zastaviť. Pokiaľ ide o draslík a mikroživiny, tie sa môžu ponechať.
Zároveň je dôležité, že existuje laifhack na urýchlené dozrievanie paradajok. Agronómovia teda odporúčajú začať odrezaním všetkých spodných listov. Takisto, ako bolo uvedené vyššie, je potrebné prestať aplikovať hnojivá pod paradajky. Hlavný trik však súvisí s vodou.
Viete, zvykli sme si myslieť, že z nedostatku zalievania každá kultúra len stráca. Samozrejme, má to svoju logiku a dokonca aj zmysel. Pri paradajkách však stále existuje možnosť prekročiť tradíciu. Podľa odborníkov je potrebné prestať paradajky zalievať v momente, keď sa objavia zelené plody. Ak hovoríme o čase, keď prvé zelené paradajky práve vädnú na konároch, potom sa zalievanie vykonáva maximálne raz týždenne.
Zalievanie by mimochodom malo byť určitou prísadou. Na tento účel vezmite 10 litrov vody a pridajte 40 kvapiek jódu. Výslednou zmesou postriekajte nielen zelené plody, ale aj listy. Pomôže vám to urýchliť dozrievanie plodov. Ak ste nazbierali zelené paradajky, neponáhľajte sa s nimi rozlúčiť. Môžete ich položiť vedľa hnedých a červených paradajok, ktoré zasa odovzdajú červenú farbu nezrelej zelenine.
Ak ide o dozrievanie paradajok v otvorenom teréne, aj tu existujú triky. Mesiac pred koncom zberu teda musíte konečne zabudnúť na zalievanie. Táto činnosť, napriek všeobecnému názoru, len prispieva k skorému dozrievaniu paradajok. Práve nedostatok vlahy stimuluje červenanie paradajok a zároveň zabraňuje ich prílišnému zavlažovaniu.
V auguste nezabudnite odrezať vrcholky výhonkov. Poslednou radou agronómov a skúsených pestovateľov dačoho je mulčovanie pôdy. Najlepšie je vybrať si seno. Pomôže to nevysušovať vrchnú vrstvu pôdy a zabrániť vzniku pôdnej kôry. Ak dodržíte všetky odporúčania, vaša úroda vás určite poteší.