Čo sa to chystá? Rusi mali premiestniť hypersonické rakety, proti ktorým sa nedá brániť do Bieloruska

c8yo9

Britské ministerstvo obrany upozorňuje, že Rusko mohlo presunúť do Bieloruska hypersonické strely Kinžal

Na bieloruskom letisku Mačuliščy pri Minsku sa pravdepodobne nachádzajú dve ruské stíhačky MiG-31 a kontajner, ktorý slúži na uskladnenie hypersonických striel Kinžal, oznámilo britské ministerstvo a zverejnilo satelitné snímky letiska. Práve z lietadiel MiG-31 je možné tieto manévrovateľné strely odpaľovať.

Ruské strely dokážu prejsť až dvetisíc kilometrov a momentálne sa domnievajú vojenský experti, že proti ním nie je možna obrana. Tvrdí sa však aj to, že tieto strels nie sú veľmi presné.

Rusko ešte nevie, či opraví poškodené plynovody Nord Stream, povedal hovorca Kremľa

Rusko sa zatiaľ nerozhodlo, či opravia dve poškodené plynovodné potrubia Nord Stream, povedal podľa agentúry TASS hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ten zároveň zopakoval obvinenie, s ktorým Moskva prišla cez víkend, že za poškodením potrubia zo septembra stojí Británia a že britskí odborníci sa vraj zapojili aj do sobotňajšieho útoku na ruské lode na nelegálne anektovanom polostrove Krym. Londýn obe ruské tvrdenia už cez víkend poprel.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

V Rusku začali odvody brancov do armády, službu má nastúpiť 120 tisíc ľudí

V utorok začali v Rusku plánované jesenné odvody do základnej vojenskej služby, uviedol spravodajský server Meduza. Trvať budú do konca decembra. Vojenskú službu má tento rok podľa nariadenia ruského prezidenta Vladimíra Putina nastúpiť 120-tisíc ľudí.

Fínsko vyzvalo Maďarsko a Turecko na rýchle schválenie žiadosti o vstup do NATO

Fínska premiérka Sanna Marinová vyzvala Maďarsko a Turecko, aby čo najskôr schválili žiadosti Fínska a Švédska o členstvo v Severoatlantickej alianci. Predsedníčka fínskej vlády sa tak vyjadrila na zasadnutí Severskej rady v Helsinkách. Uviedla tiež, že severské krajiny diskutujú o tom, ako by mohli túto zimu podporiť Ukrajinu a Moldavsko v otázke energetickej bezpečnosti.

Pokračujú práce na opravách škôd spôsobených ruským ostreľovaním, povedal Zelenskyj

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pondelok večer v pravidelnom večernom prejave uviedol, že pokračujú práce na opravách škôd spôsobených ruským ostreľovaním. Spomenul aj pondelňajšiu návštevu českých ministrov na čele s premiérom Petrom Fialom v Kyjeve.

„Česko teraz predsedá Európskej únii a takto sa Rusko správa k európskym štruktúram: pri návšteve českých predstaviteľov – 55 striel,“ povedal Zelenskyj, ktorý v prejave Českú republiku označil za jedného z najbližších priateľov Ukrajiny. Z 55 striel sa podľa neho 45 podarilo ukrajinskej obrane zostreliť.

Ruské sily v pondelok podnikli rozsiahle útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Výbuchy otriasli Kyjevom, ale aj ďalšími mestami vrátane Charkova, Záporožia či Kryvého Rihu. Útoky zasiahli aj infraštruktúru na západe krajiny. Rusko v minulých týždňoch zosilnilo raketové údery proti ukrajinskej energetickej infraštruktúre a ďalším civilným cieľom potom, čo obvinilo Kyjev z explózie, ktorá poškodila most na anektovaný Krym.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *