Čo to Putin robí?! Rusi rozmiestnili ponorky s jadrovými hlavicami okolo USA

ponroka
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Zatiaľ čo vojna ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine pokračuje, velitelia a vojenskí pozorovatelia Spojených štátov bijú na poplach v súvislosti s aktivitou ruskej ponorkovej flotily tisíce kilometrov od pobrežia USA.

Počas celej vojny, ktorá sa začala, keď Putin vo februári minulého roka spustil rozsiahlu inváziu na susednú Ukrajinu, dochádza k hromadeniu síl ruského námorníctva v Čiernom mori. Podľa úradov sa zvýšila aj prítomnosť ruských ponoriek pri pobreží USA a v Stredozemnom mori.

Ruské námorníctvo velí jednej z najrozmanitejších ponorkových flotíl na svete. Niektoré z nich sú schopné niesť balistické rakety s jadrovými hlavicami, ktoré Moskva považuje za kľúčové pre svoje strategické odstrašenie.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa krajina snaží zdokonaliť svoju ponorkovú flotilu. Najmä v posledných rokoch Moskva vyrobila sériu ponoriek, ktoré sú schopné dosiahnuť najkritickejšie ciele v USA a kontinentálnej Európe.

V decembri Putin vyhlásil, že jeho krajina bude stavať ďalšie ponorky s jadrovým pohonom, „ktoré zabezpečia bezpečnosť Ruska na ďalšie desaťročia“.

Existujú náznaky, že „ponorky s jadrovým pohonom sa rozmiestňujú pri pobreží Spojených štátov, v Stredozemnom mori a inde na periférii Európy,“ povedal pre Newsweek Michael Peterson, riaditeľ Ruského inštitútu námorných štúdií (RMSI), ktorý sa zaoberá výskumom ruských vojenských a ekonomických otázok spojených so svetovým oceánom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rusi sa vyhrážajú štyrom krajinám Európy: Budete trpieť!

Ich rozmiestnenie „odráža rozmiestnenie ponoriek v sovietskom štýle počas studenej vojny,“ povedal.

V októbri minulého roka generál amerického letectva Glen VanHerck, šéf Severného velenia USA a NORAD, varoval pred rastúcou prítomnosťou ponoriek triedy Severodvinsk s jadrovým pohonom pri pobreží USA. Rusko charakterizoval ako hlavnú hrozbu, ktorá v súčasnosti predstavuje pre krajinu.

„Práve presunuli ponorky, svoju prvú [ponorku Severodvinsk] do Tichého oceánu,“ povedal VanHerck na konferencii Asociácie americkej armády. „Ďalšia [Severodvinsk] je práve teraz v Stredozemnom mori a ďalšia, ktorá je na ceste do Atlantiku. To bude trvalá, blízka hrozba schopná niesť značný počet pozemných útočných rakiet, ktoré môžu ohroziť našu vlasť.“

Mesiac predtým OSINT a námorný analytik HI Sutton uviedol, že v Stredozemnom mori došlo k posilneniu síl ruského námorníctva.

VanHerck v roku 2021 opísal ponorky, ktoré sú z hľadiska tichosti „na úrovni“ domácich ponoriek.

Vo februári 2020 viceadmirál amerického námorníctva Andrew „Woody“ Lewis povedal pre americký námorný inštitút a think tank Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie, že rastúca prítomnosť ruských ponoriek v Atlantickom oceáne znamená, že jeho služba už nepovažuje východné pobrežie za „nespochybniteľnú“ oblasť alebo automatický „bezpečný prístav“ pre svoje plavidlá.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenskému sa to nebude páčiť. Trump chce dať Putinovi veľký kus Ukrajiny

„Sme svedkami stále väčšieho počtu ruských ponoriek nasadených v Atlantickom oceáne a tieto ponorky sú schopnejšie ako kedykoľvek predtým, nasadzujú sa na dlhšie časové obdobie a majú smrtonosnejšie zbraňové systémy,“ povedal vtedy Lewis. „Naši námorníci majú za to, že už nie sú nespochybniteľní a majú očakávať, že budú operovať po boku našich konkurentov každý deň pod vodou.“

Americké námorníctvo tiež prechádza modernizáciou. Podľa neziskovej organizácie Nuclear Threat Initiative má vo svojej flotile celkovo 64 ponoriek vrátane 50 útočných ponoriek s jadrovým pohonom, ktorých úlohou je zasahovať a ničiť nepriateľské plavidlá; podporovať operácie na pobreží a skupiny lietadlových lodí a vykonávať dozor.

USA začali stavať svoju najväčšiu a najmodernejšiu ponorku s jadrovým pohonom triedy Columbia s balistickými raketami (SSBN) v júni 2022.

Tri najvýkonnejšie útočné ponorky krajiny údajne nasadilo americké námorníctvo v júli 2021.

A v októbri 2022 námorníctvo USA nasadilo v Arabskom mori svoju najneviditeľnejšiu americkú ponorku SSBN triedy Ohio. Bývalý ponorkár Tom Shugart, adjunkt senior fellow v Centre pre novú americkú bezpečnosť, uviedol, že jej nasadenie by mohlo byť „cieľom ukázať komukoľvek, komu je potrebné pripomenúť, že USA sú ochotné a schopné vyslať SSBN prakticky do akejkoľvek oceánskej oblasti, ktorú si vyberú, a to nepozorovane“.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Záplavy v Taliansku sú brutálne. Voda berie všetko, prepadávajú sa cesty

Presný rozsah ruskej podmorskej činnosti zostáva nejasný, hoci Peterson uviedol, že za posledných 20 rokov došlo k jej jednoznačnému nárastu.

Peterson však poznamenal, že podľa jeho názoru bude mať ruské námorníctvo „slabinu“ minimálne počas nasledujúcich troch až piatich rokov v dôsledku Putinovej vojny na Ukrajine.

„[Ruskému] námorníctvu dochádza munícia, to je podľa mňa jasné. Ich kampaň proti strategickým cieľom infraštruktúry sa spomalila. Už nestrieľajú tak často a myslím si, že to naznačuje, že im dochádzajú zbrane alebo ich majú nedostatok,“ povedal pre Newsweek.

Dodal: „Takže to bude slabinou na niekoľko nasledujúcich rokov, kým sa konflikt neskončí a námorníctvo sa nebude môcť obnoviť.“


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *