Ďalšia veľká krajina rozbieha obchod so skupinou BRICS

brics skupina

Podľa najnovších údajov, ktoré zverejnila colná správa Iránu, sa v minulom roku zvýšil obchod s tovarom okrem ropy medzi Iránom a krajinami BRICS.

Obchod Teheránu s Brazíliou, Ruskom, Indiou, Čínou a Južnou Afrikou dosiahol vo fiškálnom roku 2022 – 2023 celkovo takmer 48 mil. ton v hodnote viac ako 38 mld. dolárov, čo z hľadiska hodnoty predstavuje 14 % nárast. Fiškálny rok v Iráne sa začína 21. marca a končí 20. marca nasledujúceho roka, čo sa zhoduje s perzským kalendárnym rokom.

Čína zostáva hlavným obchodným partnerom Iránu spomedzi krajín BRICS, pričom objem obchodu dosiahol 35,5 milióna ton v hodnote viac ako 30 miliárd USD (nárast o 37,41 %). Na druhom mieste je India, ktorej obchod vzrástol o takmer 47 %, a na treťom Rusko (nárast o 3,59 %). Obchod s Brazíliou sa znížil v hmotnostnom aj hodnotovom vyjadrení. Podľa údajov, ktoré uviedol teheránsky denník Financial Tribune, bola hlavným obchodným partnerom Iránu na africkom kontinente Juhoafrická republika, ktorej bilaterálny obchod vzrástol o viac ako 23 %.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

K nárastu obchodu došlo napriek sankčnej kampani „Maximálny tlak“, ktorú USA vyhlásili v roku 2018 v súvislosti s jadrovým programom Teheránu. USA sa tiež snažia zabaviť viac iránskych lodí prepravujúcich ropu, aby zabránili zvýšeniu predaja ropy z tejto krajiny.

Irán minulý rok požiadal o vstup do skupiny BRICS, pričom viac ako tucet ďalších krajín prejavilo záujem stať sa súčasťou tejto hospodárskej aliancie. Tento blok pracuje na vytvorení novej meny, aby sa v obchode prestal používať americký dolár. Obchody sa vyrovnávali aj v národných menách obchodujúcich krajín. Podľa nedávnej správy agentúry Bloomberg má BRICS v nasledujúcich piatich rokoch prekonať v hospodárskom raste blok vyspelých ekonomík G7.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Stalo sa tak po tom, čo západné sankcie účinne odrezali Rusko, kľúčového člena bloku, od západného finančného systému a trhov a prakticky mu znemožnili vyrovnávať obchodné dohody v amerických dolároch a eurách.

Irán vyváža najmä ropu a zemný plyn, ktoré tvoria viac ako 80 % príjmov krajiny z vývozu. K ďalším vývozným artiklom patria plasty, chemikálie, železo a ovocie. Medzi dovážaný tovar patria stroje, obilniny, elektrické a elektronické zariadenia a farmaceutické výrobky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *