Dedko ukázal, ako za pár minút nalúpal plný kýbeľ orechov. To musíte vidieť

orechy

Oriešky sú neoddeliteľnou súčasťou českých vianočných a veľkonočných tradícií. Obsahujú lahodné jadro bohaté na vitamíny a ďalšie prospešné látky. Ako však zvládnuť náročný proces lúpania a čo robiť s orechmi, keď ich chcete uskladniť na neskôr?

Vlašské orechy

Hoci sú vlašské orechy pre mnohých skutočnou pochúťkou, ich lúpanie môže byť náročné. Klasický lúpač orechov je síce šikovný nástroj, ale niekedy sa hodí aj kladivo. Ak však chcete orechy zachovať celé, čaká vás skutočná výzva.

Tip na jednoduchšie lúpanie

Ak si chcete uľahčiť prácu, môžete orechy skúsiť krátko povariť. Voda ich uvoľní a škrupina môže byť po varení oveľa mäkšia. Ak však túžite po dokonale vylúpaných jadrách, namiesto tradičného stláčania poklepte na obe strany škrupiny, kým neprasknú.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto je najlepšie hnojivo pre veľkú a chutnú úrodu čučoriedok

Ako orechy skladovať

Ak zbierate orechy a plánujete ich neskôr zjesť, kľúčové je ich správne skladovanie. Orechy skladujte na tmavom a suchom mieste, ideálne v škatuli, a skontrolujte, či nie sú plesnivé. Hoci je skladovanie užitočné, je dobré ich spotrebovať do niekoľkých mesiacov, pretože časom strácajú svoju ideálnu chuť.

Orechy a ich výhody

Okrem chuti majú orechy aj množstvo zdravotných výhod. Vlašské orechy sú známe najmä vďaka obsahu omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca. Obsahujú tiež antioxidanty, bielkoviny, vlákninu a dôležité vitamíny a minerály. Preto by nemali chýbať vo vašom jedálničku nielen počas sviatkov, ale pravidelne počas celého roka.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zapáchajú nakladané uhorky a majú horkú chuť? Všetko kvôli bežnej chybe

Orechy majú v našej krajine tradíciu

Orechy, a najmä vlašské orechy, majú v slovenskej kultúre hlboké korene. V minulosti boli považované nielen za dôležitý zdroj výživy, ale aj za symbol plodnosti a hojnosti. V mnohých domácnostiach bývali súčasťou vianočných a veľkonočných rituálov. Staroveké tradície spojené s orechmi často odrážali ich význam v každodennom živote a dodnes nám pripomínajú hojnosť, ktorú ponúka príroda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *