Zohnať niekoho, kto vám oreže stromy alebo vyreže pne, je dnes rovnako nemožné ako zohnať zadarmo dobrého inštalatéra, kominára, kotlára alebo murára. Skrátka, zlatých slovenských rúk nie je nikdy dosť. Ak vás trápi spomínaný peň, ktorého by ste sa radi zbavili, nemusíte očakávať ani platiť odborníka, máte niekoľko možností, ako sa ho zbaviť sami.
Postavte si ohnisko
Niektoré pne sú obzvlášť tvrdohlavé, napríklad orech. Než ich vykopete, poriadne sa zapotíte. Takže ich jednoducho nevykopávajte. Nechajte ho niekoľko mesiacov vyschnúť a potom ho zapáľte. Predtým však niekoľkokrát prerežte jeho vrchnú časť motorovou pílou, vyvŕtajte doň diery, zalejte ho tekutinou do zapaľovačov a zapáľte. Budete mať pekný ohník, na ktorom si môžete opekať špekáčiky.
Kompost
Ak peň trochu prerežete motorovou pílou a párkrát ho osekáte sekerou, je pripravený na kompostovanie. Vezmite kompost a zasypte ním peň, pričom ho poriadne zastrčte do každej štrbiny. Teraz už stačí len čakať a čakať, kým pahýľ zhnije. Proces rozkladu môžete urýchliť udržiavaním vlhkosti v pni a pridávaním dusíkatého hnojiva alebo granulátu dusičnanu draselného určeného špeciálne na odstraňovanie pňov.
Ozdobte
V niektorých prípadoch môže byť pahýľ v záhrade veľmi estetický. Ak ho trochu upravíte (obrúsite, zarovnáte), môžete ho premeniť na stôl alebo stojan na kvety. Ak ho vydlabete, môžete do neho priamo zasadiť kvety. Skúste sa zamyslieť, či by váš peň nemohol naďalej skrášľovať vašu záhradu.
Pestujte huby
Ak sa pahýľa nemôžete zbaviť, môžete ho aspoň prakticky využiť. Na orechoch a iných ovocných a listnatých stromoch sa darí hubám, ktoré ničia drevo, ako sú napríklad hríb, Judášovo ucho, opisthor alebo shiitake. Budete mať huby a peň sa bude pomaly, ale isto rozkladať.
Komentar k nezmiselnym zakonom zakaz prace brigad ak pojdes do precastneho
dochodku nesmie sa pracovat ani brigadovat pokial ide Slovak do predcastneho
dochodku ale zcoho ma zit ked nema peniaze kim mu pridelia dochodok otom nepise nikto a zcoho ma platit poplatki tiez tu nik neriesi a este ani 60 dni vibavovania nemusi bit konecnym datumom takze neviem co si predstavuju na nasich uradoch ako si predstavuju ze sa tito ludia uzivia a splatia poplatki dane
za smeti za auto za elektriku plin neviem ci si myslia ze kazdy je pripraveny na hlad takto to vipada na Slovensku jeto riadna hamba ze este ani dnes sa unas zaraba pod 1000 euro a v zahranici najmenej 2000 euro .