Digitálne euro bude už tento rok, nahradí našu hotovosť?

digitalne euro

Stále viac sa hovorí o digitálnych peniazoch či digitálnom eure. Prišli by sme však o hotovosť? Toto momentálne oficiálne orgány EÚ nehovoria, no niektorí politici tvrdia, že je to príprava na koniec hotovosti „Otázku zavedenia digitálneho eura analyzujeme spolu s národnými centrálnymi bankami krajín eurozóny. Išlo by o digitálnu menu centrálnej banky, ktorá by bola elektronickým ekvivalentom hotovosti. Zároveň by bola doplnkom bankoviek a mincí a pre ľudí by znamenala ďalšiu možnosť platby.“ uvádza sa na stránke EÚ.

Čo by to bolo digitálne euro? „Digitálne euro by ponúkalo elektronický platobný prostriedok, ktorý by mohol používať ktokoľvek v eurozóne. Bolo by bezpečné a praktické, podobne ako dnes hotovosť. Ako peniaze centrálnej banky vydávané ECB by sa líšilo od „súkromných peňazí“. Digitálnym eurom by ste však mohli platiť aj prostredníctvom platobnej karty alebo telefónnej aplikácie.“ uvádza sa na oficiálnej stránke EÚ.

V akom štádiu sa nachádza digitálne euro? Nie veľmi ďaleko, už tento rok!

„Výskumná fáza sa začala v októbri 2021 a má trvať približne dva roky, do októbra 2023. Posudzujeme možnosti koncepcie a distribúcie digitálneho eura, ako aj jeho možný vplyv na trh. Následne sa rozhodneme, či začať s jeho samotným vývojom.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zalejte stopky z čerešní vodou a toto sa začne diať s vašim telom

Niektorí odborníci na financie hovoria aj o tom, že ak by sme mali digitálne euro, úrady by tak presne vedeli, na čo peniaze míňame, kam lietame, chodíme jesť, čo nakupujeme. Či to takto bude fungovať a či také informácie budú zbierať však momentálne nevieme. Digitálne euro má byť stále len doplnkom k hotovosti, ktorá sa momentálne nemá rušiť.

Ale napríklad v Číne majú takzvané sociálne kredity a dokážu vám strhnúť z účtu peniaze ak spáchate dopravný priestupok, napríklad prejdete na červenú autom alebo prekročíte rýchlosť. O takomto niečom sa u nás však vôbec nehovorí.

Digitálne euro by nemalo nijak ohroziť súkromie občanov bloku

„Vzhľadom na prebiehajúci výskum ešte nemáme k dispozícii všetky podrobnosti konečného návrhu. Koncepcii digitálneho eura a jeho výhodám a nevýhodám však venujeme značnú pozornosť. Už v tomto štádiu je jasné, že digitálne euro by malo byť prístupné, spoľahlivé, bezpečné, efektívne a v súlade s právnymi predpismi. Zároveň by sme zabezpečili maximálnu úroveň ochrany súkromia.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Nahradí digitálne euro našu hotovosť v peňaženkách?

„Nie, digitálne euro by nebolo zavedené namiesto hotovosti, ale ako jej doplnok. Hotovosť bude v eurozóne dostupná aj naďalej. Digitálne euro by fungovalo popri hotovosti ako odpoveď na rastúci dopyt spotrebiteľov po rýchlych a bezpečných možnostiach digitálnych platieb.“

Akú by malo digitálne euro výhodu pred stablecoinmi a kryptoaktívami?

Digitálne euro by bolo peniazmi centrálnej banky. To znamená, že by bolo kryté centrálnou bankou. Jeho koncepcia by zároveň zohľadňovala potreby občanov: bezrizikovosť a ochranu súkromia a osobných údajov. Centrálne banky majú za úlohu zachovávať hodnotu peňazí, nezávisle od ich fyzickej či digitálnej podoby.

Stabilita a spoľahlivosť stablecoinov v konečnom dôsledku závisia od subjektu, ktorý ich vydáva, a od dôveryhodnosti a vymáhateľnosti jeho záväzku zachovávať ich hodnotu v priebehu času. Súkromní emitenti okrem toho môžu používať osobné údaje na komerčné účely.

Za kryptoaktíva nezodpovedá žiadny subjekt, takže prípadné nároky nie je možné vymáhať.

One Reply to “Digitálne euro bude už tento rok, nahradí našu hotovosť?”

  1. Nevěřím, že to nemají v úmyslu! Rušení hotovosti je v plánu NWO, aby globalisté získali absolutní kontrolu nad občany. Je to jeden ze dvou nejdůležitějších kroků, jak si zajistit jejich poslušnost. Ten druhý krok pro získání absolutní kontroly a poslušnosti nad lidstvem je právě zavedení sociálních kreditů po vzoru Číny! Oficiálně politici prostřednictvím ovládaného mainstreamu vždy popírají informace, které neměly uniknout na veřejnost, aby ji uklidnili a zabranili tak občanským nepokojům, přitom v zákulisí se tyto uniklé střípky ze světa globálních elit uvádějí v život v zrychleném tempu, tedy dřív než původně bylo plánováno, kvůli obávám, že lidstvo prokoukne jejich plány před cílem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *