Slováci si na nový spôsob preukazovania totožnosti postupne zvykajú. Aplikáciu e-doklady si za prvý mesiac stiahlo už viac ako 200-tisíc používateľov a jej využitie stále rastie. Kde všade už dnes uznávajú elektronické doklady a čo nás čaká v najbližších mesiacoch? (foto: STVR)
Mobil ako nový občiansky
Od spustenia aplikácie e-doklady, ktorá umožňuje mať občiansky aj vodičský preukaz v elektronickej forme priamo v mobile, ubehol mesiac, informuje portál STVR
Odvtedy ju využívajú tisíce Slovákov denne – Ministerstvo vnútra SR eviduje 6500 až 7000 denných použití. Elektronické doklady dnes akceptujú napríklad na Slovenskej pošte, pri policajných kontrolách, ale aj pri využívaní služieb finančnej správy.
„Podpísali sme memorandá s asociáciami, ako je napríklad Asociácia cestovných kancelárií, kde budú akceptovať tieto doklady v hoteloch a ubytovacích zariadeniach. Takisto máme podpísané memorandum s finančnou správou, ktorá bude akceptovať tieto doklady pre vybavovanie svojej agendy,“ uviedol Martin Hrachala, generálny riaditeľ Sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti Ministerstva vnútra SR pre STVR
Hotely aj železnice sa pripravujú
Elektronické doklady však zatiaľ nie sú akceptované všade. Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska očakáva, že ich zapojenie do systému potrvá niekoľko mesiacov.
„Pre nás bude skvelé, ak už to aplikačné riešenie bude. Pretože keď budeme vedieť priamo z telefónu hosťa, dostať jedným dotykom doklady do nášho systému, je to úžasné, skrátia sa čakacie doby na check-in, na check-out,“ vysvetľuje Lucia Arbetová z Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska pre STVR
Podľa Ministerstva vnútra sa zoznam miest, kde bude možné elektronické preukazy využiť, bude postupne rozširovať. V blízkej budúcnosti sa plánuje ich akceptácia aj na Železniciach Slovenskej republiky či dokonca pri bežnej občianskej interakcii – napríklad pri výmene údajov po dopravnej nehode.
Digitálna identita: Bezpečnosť na prvom mieste
Aj keď ide o technologickú novinku, ktorá mnohým pripadá ako riziková, experti uisťujú, že elektronické doklady sú bezpečnejšie ako tie fyzické. Aplikácia je chránená biometrickými údajmi alebo PIN kódom, a ak používateľ stratí telefón, dáta sa k cudzím rukám nedostanú.
„Ak by si to chcel niekto odcudziť túto moju identitu, tak by musel mať môj odtlačok prsta, alebo by musel nejakým spôsobom poznať moje prístupové kódy,“ hovorí IT odborník Ondrej Macko pre STVR
Budúcnosť bez plastových dokladov
Vývoj smeruje k plnej digitalizácii – podľa plánov od roku 2027 už občania nebudú potrebovať fyzické doklady ani pri cestovaní do krajín Európskej únie. Elektronická identita by sa mala stať štandardom nielen doma, ale aj v zahraničí.