Djokovič napísal na kameru odkaz celému svetu. Nepotrestajú ho a urobil by to znovu

djokovic odkaz kosovo

Novak Djokovič pravdepodobne nebude potrestaný za svoj odkaz o Kosove, ktorý zverejnil na French Open, uviedli predstavitelia turnaja. Tenisová hviezda po svojom pondelkovom víťazstve v prvom kole napísala na kameru pri kurte „Kosovo je srdce Srbska“.

Vo vyhlásení, z ktorého citoval denník The Mirror, predstavitelia Roland-Garros uviedli, že „neexistujú žiadne oficiálne grandslamové pravidlá o tom, čo hráči môžu alebo nemôžu povedať“. Organizátori dodali, že „Francúzska tenisová federácia (FFT) nebude v tejto veci vydávať žiadne vyhlásenie ani zaujímať žiadne stanovisko“.

Samotný Djokovič priznal, že jeho odkaz do kamery vyvolal na internete kritiku niektorých ľudí, ale trval na tom, že „to urobí znova“ bez ohľadu na akýkoľvek trest. Dvadsaťdvanásobný grandslamový víťaz zdôraznil, že je proti vojne a konfliktom akéhokoľvek druhu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

„Ako Srba ma bolí, čo sa deje v Kosove,“ povedal Djokovič novinárom. „Naši ľudia boli vyhnaní z obcí. Ako verejne činná osoba cítim zodpovednosť prejaviť podporu a cítim ju najmä ako syn človeka, ktorý sa narodil v Kosove. Toto je to najmenej, čo som mohol urobiť.“

„Kosovo je naše srdce, pevnosť, centrum najdôležitejších udalostí, odohrala sa tam najväčšia bitka, je tam najviac kláštorov. Je veľa dôvodov, prečo som to napísal,“ vysvetlil.

Djokovičove vyjadrenia prišli po tom, čo v pondelok vo viacerých kosovských mestách vypukli násilnosti, keď miestni Srbi protestovali proti novozvoleným albánskym starostom. Jednotky NATO v Kosove (KFOR) použili omračujúce granáty a slzotvorný plyn po tom, ako demonštranti zorganizovali posedenie pred obecnými budovami a zabránili albánskym úradníkom ujať sa funkcie. Pri následnej potýčke bolo zranených približne 50 srbských demonštrantov a približne 25 vojakov KFOR.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Po násilnostiach srbský prezident Aleksandar Vučič obvinil kosovského etnicky albánskeho premiéra Albína Kurtiho z pokusu „vyprovokovať veľký konflikt medzi Srbmi a NATO“. Vučič varoval, že Srbsko „nedovolí pogrom ani zabíjanie svojich ľudí“.

Kosovo je historicky srbskou provinciou, ale počet jeho srbských obyvateľov prudko klesol v dôsledku vyháňania počas druhej svetovej vojny a po tom, ako NATO viedlo v roku 1999 proti Srbsku leteckú vojnu. Albánski separatisti v rokoch 1999 až 2004 zničili viac ako 150 srbských pravoslávnych kostolov, cintorínov a kláštorov a Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktorú podporili USA a väčšina ich spojencov v NATO. Odštiepenecký región neuznáva mnoho krajín vrátane Ruska, Číny a samotného Srbska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *