NATO sa zameriava na obranu svojho východného krídla a experti zdôrazňujú potrebu venovať pozornosť aj oblastiam na severe a juhu Európy, aby sa dokázalo vysporiadať s ruskou hrozbou. Túto tému preberali viacerí odborníci na konferencii Globsec Bratislava Forum, ktorá sa konala v utorok (30. 5.). Píše o tom portál RTVS.sk
Anna Wieslanderová, predsedníčka Atlantickej rady pre severnú Európu, upozornila na dôležitosť zohľadnenia polostrova Kola pri rozmiestňovaní síl NATO. Tento región má strategický význam pre Rusko, pretože sa tu nachádzajú jadrové námorné kapacity. Na juhu Európy je potrebné venovať pozornosť Krymu a Čiernemu moru. „Rusko je námornou veľmocou a tieto tri uzly sú veľmi prepojené,“ zdôraznila Wieslanderová.
V súvislosti s možným pripojením Fínska k NATO sa hovorcovia zhodli na nutnosti posilniť obrannú prítomnosť aj v tejto krajine. Ben Hodges, generálporučík vo výslužbe a bývalý veliteľ americkej armády v Európe, upozornil, že v prípade konfliktu s Ruskom je potrebné urobiť viac ako doteraz. „Nie je to len o ochrane Gdansku (Poľsko) alebo Klaipedy (Litva) alebo ďalších vojenských letísk či prístavov. Je to o ochrane 500 miliónov Európanov a na to nie sme pripravení,“ varoval Hodges.
Jeden z hlavných problémov, na ktorý upozornil, je nedostatok investícií do infraštruktúry a zásob munície. Okrem toho vyzdvihol aj nedostatky vo vzájomnej spolupráci medzi spojencami. Poukázal na to, že Rusko sa v posledných 14 až 15 mesiacoch prejavilo ako veľmi zručný v oblasti tzv. elektronickej vojny.
NATO si uvedomuje potrebu posilniť svoje pozície a využívať nové technológie v obrane. Konferencia Globsec Bratislava Forum poslúžila ako platforma pre diskusiu o týchto témach a vyjadrenie obáv o ruskú hrozbu. Odborníci zdôrazňujú, že je nevyhnutné podniknúť opatrenia na ochranu celej Európy a zabezpečiť bezpečnosť jej občanov.
budeme pasmom bojovych operacii a ked to skonci budeme v dobe kamennej