Do skupiny BRICS chce vstúpiť ďalších 19 krajín: Vyzerá to, že tu rastie svetová sila

brics nova mena

Devätnásť krajín prejavilo záujem o vstup do skupiny krajín BRICS, ktorá sa pripravuje na výročný samit v Južnej Afrike.

Blok rozvíjajúcich sa trhov Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky sa stretne 2. – 3. júna v Kapskom Meste, aby rokoval o svojom rozšírení, uviedol v pondelok v rozhovore v meste Anil Sooklal, veľvyslanec Juhoafrickej republiky pri tejto skupine.

„Bude sa diskutovať o rozšírení BRICS a o spôsobe, akým sa to stane,“ povedal. „Trinásť krajín oficiálne požiadalo o vstup a ďalších šesť požiadalo neformálne. Žiadosti o vstup dostávame každý deň.“

Čína iniciovala rozhovor o rozšírení, keď minulý rok predsedala BRICS, keďže druhá najväčšia ekonomika sveta sa snaží vybudovať si diplomatický vplyv, aby čelila dominancii rozvinutých krajín v OSN. Navrhované rozšírenie vyvolalo medzi ostatnými členmi obavy, že ich vplyv sa oslabí, najmä ak budú prijatí blízki spojenci Pekingu. Hrubý domáci produkt Číny je viac ako dvakrát väčší ako všetkých štyroch ostatných členov BRICS dohromady.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Ministri zahraničných vecí všetkých piatich členských štátov potvrdili, že sa zúčastnia na júnových rokovaniach, uviedol Sooklal. Okrem členstva budú diskutovať aj o „horúcich miestach“ vrátane Sudánu, kde sa v utorok po 10 dňoch konfliktu zrejme podarilo uzavrieť prímerie.

Od svojho vzniku ako BRIC v roku 2006 sa skupina rozšírila len o jedného nového člena – Juhoafrickú republiku v roku 2010.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Saudská Arábia a Irán sú medzi krajinami, ktoré oficiálne požiadali o členstvo, uviedol Sooklal vo februári. Medzi ďalšie krajiny, ktoré prejavili záujem o členstvo, patria Argentína, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Egypt, Bahrajn a Indonézia spolu s dvoma krajinami z východnej Afriky a jednou zo západnej Afriky – ktoré však neuviedol.

4 Replies to “Do skupiny BRICS chce vstúpiť ďalších 19 krajín: Vyzerá to, že tu rastie svetová sila

  1. Podľa hlasovaní (smer a republika tu vedie-tieto strany môže voliť len totálne vymrdaný kokot) je zrejmé, že tento trápny plátok, ktorý napísal, že Brics dostáva požiadavky na vstup každý deň. 🤣, to ich už majú tisíce potom. Je jasné že saudská pičoArábia sa so svojím postojom k opozícii, akože miznú ľudia, ktorí s nimi nesúhlasia chce pripojiť k terorruSSku, ale tieto články, ktoré vyzerajú, akože super, pritom je to zle. No zgrc, som sa zaplietol, ani neviem ako moc musí byť človek hlúpy, aby sledoval tieto články.

  2. Musím povedať že mi napadlo presne to isté ako Jánovi vyššie.. Navyše zoskupenie BRICS rozhodne nebude podporovať Rusko v útočnej vojne proti Ukrajine.

  3. Ty primitív….SA zavraždili novinára v Turecku a aké sankcie od USA,???
    Nevypisuj tu svoje fašistické bláboly

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *