Európska elita prechádza na spôsob myslenia Viktora Orbána

343058888 797058898429562 4180689114193404987 n

Dlhodobé predpovede už niekoľko mesiacov očakávajú v Európe silný vietor a pretrvávajúce severné prúdenie, ktoré dlho ovplyvňovalo kontinent, pomaly nahrádza južné a východné prúdenie s občasnými, ale silnými západnými nárazmi. Očakáva sa, že tento stav bude pokračovať až do volieb do Európskeho parlamentu v polovici budúceho roka a následných rokovaní o moci.

Zmenu smeru vetra práve potvrdil „hlavný meteorológ“ Manfred Weber, predseda parlamentnej skupiny Európskej ľudovej strany. Nemecký politik, ktorý má cit pre aktuálne zmeny, nedávno povedal: „Ak neexistuje iný spôsob, ako zastaviť nelegálne prisťahovalectvo, musíme byť pripravení postaviť ploty.“

Nebolo to tak vždy, keďže pred ôsmimi rokmi zaujal postoj v mene „Willkommenskultur“, ktorú hlásala Angela Merkelová, a bol taký proti hraniciam, že sa dokonca odvolával na „Mutti“ (Merkelovej nemecká prezývka „matka“) a v roku 2017 sa v príspevku na Twitteri priamo obrátil na Donalda Trumpa, keď povedal: „My nestaviame múry, my chceme stavať mosty.“ Weber bol však z „Mutti“ sklamaný, pretože napriek tomu, že bol hlavným kandidátom ľudovej strany v posledných voľbách do Európskeho parlamentu, nemohol kandidovať, pretože Viktor Orbán a Emmanuel Macron, ktorých často kritizoval, našli na čelo Európskej komisie niekoho vhodnejšieho.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Hoci vtedy korunovaná Ursula von der Leyenová odvtedy sklamala a korupčné kauzy jej neboli vzdialené, postup spred štyroch rokov by pre ňu mohol byť poučný: Na prvé miesto sa dostala ako takmer neznáma kandidátka proti Weberovi, ktorý sa zdal byť istým víťazom. Tento týždeň loboval za to, aby ho koalícia Európskej ľudovej strany zaradila na budúci rok na čelo svojej kandidátky, ale nestačí, aby bol doma prijateľný, pretože Európa má zrejme dosť toho, že Nemecko diktuje agendu. Meloniho Taliansko už dalo jasne najavo, že chce obmedziť migráciu, a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v posledných týždňoch ešte okázalejšie stavia proti nemeckej línii.

Macron, ktorý sa niekedy kriticky vyjadruje aj o samotnom maďarskom premiérovi, si uvedomil, že nemá čo stratiť, keďže podľa francúzskej ústavy nemôže byť prezidentom tretíkrát a zatiaľ si ho pamätáme len vďaka protestom žltých viest a dôchodkovej reforme, ktoré sú sotva veľkou stopou z hľadiska jeho miesta v európskych dejinách.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

V snahe vytvoriť pozitívnejší obraz nasadil nezvyčajne priateľský tón vo vzťahu k Číne a potom povedal, že Európa by sa mala starať o svoje vlastné záujmy a jej lídri by mali pracovať na vytvorení autonómie. Najhlasnejšie protestovala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá neuznala zmenu vetra a povedala, že v EÚ nie je miesto pre takýto nesúhlas. Macron sa však nedá tak ľahko ovplyvniť a teraz ide ďalej, podľa agentúry Bloomberg spojil sily s Číňanmi, aby tento rok priviedol strany uviaznuté v bahne rusko-ukrajinskej vojny k rokovaciemu stolu.

To všetko v priebehu jediného týždňa: Hraničné ploty, ochrana európskych záujmov a prímerie, ktoré by zabránilo eskalácii vojny, už nie sú čertovskou prácou a po Meloniovi, Weberovi a Macronovi teraz podporili Viktora Orbána. Ak to tak pôjde ďalej, do mája budúceho roka bude mainstream stáť za maďarským premiérom, ktorého predtým európska elita odmietala ako antihumánneho, autoritárskeho a proputinovského.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *