Domáci postrek na ovocné stromy proti voškám a roztočom. Stačí táto látka

ovocne stromy

Obdobie plodenia ovocných stromov a kríkov je krásne, ale náročné obdobie. Poznajú to všetci ovocinári, ktorí s objavením sa prvých púčikov na stromoch videli vo svojich záhradách množstvo vošiek a pavúkovcov.

Žiaľ, tento hmyz sa na ovocné stromy hrnie a jeho vyhnanie hraničí so zázrakom. Dá sa s tým však niečo robiť? Prečítajte si o domácom postreku proti roztočom a voškám.

Ako vykonať postrek proti roztočom a voškám?

Najjednoduchší spôsob postreku proti voškám a roztočom pavúkovcom je použitie parafínového oleja. Toto ošetrenie sa odporúča vykonať na konci zimy a začiatkom jari, pretože táto látka umožňuje zničiť škodcov prezimujúcich v stromoch.

Postrek proti roztočom a voškám vytvára na stromoch tenký parafínový povlak, ktorý bráni prístupu vzduchu k vajíčkam a larvám bez toho, aby poškodil strom.

Škodcom sa tak zabráni dýchať, čo znamená, že nemôžu prežiť drsné podmienky, ktoré im poskytujeme. Tento výrobok je ideálny na boj proti voškám, voškám listovým, roztočom pavúkovcom a múčnatke.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Najlepšie hnojivo pre vaše jahody. Máte to každý v kuchyni

Ktoré rastliny možno postriekať parafínovým olejom?

Parafínový olej možno použiť takmer na všetky ihličnaté a ovocné stromy alebo kríky. Postrek proti roztočom a voškám sa odporúča najmä na: hruškách, jabloniach, slivkách, hlohu alebo smreku, smrekovci a tisoch.

Hoci mnohí ovocinári a záhradkári striekajú proti roztočom a voškám preventívne, ak spozorujete tento hmyz na svojich stromoch a kríkoch, neváhajte a postriekajte ich tiež.

Je postrek proti pavúkom parafínovým olejom bezpečný?

Postrek parafínovým olejom je bezpečný pre ľudí a rastliny a považuje sa za ekologické ošetrenie. Parafín používaný na tento účel neznečisťuje životné prostredie a nepreniká do potravín.

Treba však poznamenať, že môže mať zanedbateľný vplyv na vodu v nádržiach. Odborníci zdôrazňujú, že tento typ postreku je oveľa bezpečnejší ako používanie chemických ekvivalentov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto je najlepšia finta proti slimákom v našich sadeniciach

Stojí za zmienku, že prezentovaný postrek proti roztočom a voškám je bezpečný pre tzv. užitočný hmyz. Napríklad larvy blanokrídlovcov prezimujú na zemi, čo znamená, že sa nemusíme obávať, že by sme pri postreku neúmyselne ohrozili ich život.

Ako postrekovať parafínovým olejom?

Čistý parafínový olej (tekutý parafín) je výrobok, ktorý môžeme ľahko kúpiť v lekárňach. Na prípravu prípravku na postrek proti voškám stačí naliať 5 – 6 litrov vody do dávky 100 ml parafínu. Po zmiešaní je prípravok pripravený na použitie.

Postrek proti voškám sa odporúča vykonávať pri teplote nad 5 (a najlepšie nad 8) stupňov Celzia v deň bez dažďa a vetra.

One Reply to “Domáci postrek na ovocné stromy proti voškám a roztočom. Stačí táto látka”

  1. Chcem vidieť tohto pisálka ako naleje 5 – 6 litrov vody do dávky 100 ml parafínu 🤣😂 takúto hlúposť som ešte nečítal! Číta po sebe aj tento pisalek? A kde je zdravý rozum????

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *