Dvaja muži si budú môcť adoptovať deti na Taiwane

people g014d5ac8b 1920

Homosexuálne a lesbické páry si budú môcť legálne adoptovať deti na Taiwane po tom, ako zákonodarný zbor ostrova v utorok odhlasoval túto zmenu. Taiwan sa stal prvou jurisdikciou v Ázii, ktorá pred štyrmi rokmi legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Predtým sa homosexuálne páry, ktoré si chceli adoptovať dieťa, museli uchýliť k medzere, podľa ktorej sa ako zákonný rodič maloletého dieťaťa mohol zaregistrovať len jeden z partnerov.

V januári minulého roka taiwanský súd povolil mužskému páru prevziať dieťa do starostlivosti. Sudca však vtedy zamietol niekoľko ďalších podobných prípadov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Fan Yun, zákonodarkyňa z vládnucej Demokratickej pokrokovej strany, ktorá patrila medzi poslancov, ktorí stáli na čele návrhu zákona, uviedla, že utorkové rozhodnutie ju „veľmi nadchlo“.

Začiatkom roka 2023 vydala taiwanská vláda smernicu, ktorá miestnym obyvateľom umožňuje uzavrieť manželstvo so zahraničným partnerom rovnakého pohlavia. Platí to pre všetky jurisdikcie vrátane tých, ktoré neuznávajú homosexuálne manželstvá, pričom jedinou výnimkou je pevninská Čína.

V roku 2019 sa Taiwan stal prvou jurisdikciou v Ázii, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Predchádzalo tomu rozhodnutie jeho ústavného súdu dva roky predtým, ktorý považoval zákaz homosexuálnych manželstiev za protiústavný.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Najvyšší súdny orgán samosprávneho ostrova vtedy dal zákonodarcom dva roky na to, aby buď zmenili súčasné zákony, alebo prijali nové.

Skupina na ochranu práv LGBT osôb Taiwanská aliancia na podporu práv na občianske partnerstvá privítala najnovší krok a uviedla, že je dôkazom „konsenzu na Taiwane v oblasti ochrany ľudských práv LGBTI osôb a podpory rodovej rovnosti“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *