Rusi zrejme poškodili americký systém patriot na Ukrajine

patriot

Rusko v utorok hypersonickou raketou údajne zasiahlo systém protivzdušnej obrany Patriot dodaný USA v Kyjeve, informovala CNN s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa. Washington posudzuje škody, aby určil, či je potrebné batériu stiahnuť alebo opraviť na mieste ukrajinskými silami, dodal portál.

Správa prišla niekoľko hodín po tom, ako ruské ministerstvo obrany oznámilo, že úder hypersonickou raketou Kinžal zničil základňu Patriot v Kyjeve. Podľa tlačového brífingu ministerstva utorkové údery zlikvidovali aj pozície ukrajinských jednotiek, muničné sklady a zbrane dodávané Západom.

Ukrajinskí predstavitelia predtým v utorok uviedli, že pomocou svojich systémov Patriot zachytili šesť hypersonických rakiet, čo západné médiá označili za dôkaz, že Kyjev zmaril údajne „nezastaviteľnú“ ruskú zbraň. CNN uviedla, že hovorca Rady pre národnú bezpečnosť USA odkázal otázky o úspešnom ruskom útoku na ukrajinských predstaviteľov, ktorí sa k tvrdeniu Moskvy odmietli vyjadriť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Ukrajina má údajne v prevádzke dva systémy Patriot – jeden dodali USA a batériu spoločne poskytli Nemecko a Holandsko. „Vyradenie jedného z nich z prevádzky, dokonca aj na krátky čas, by mohlo ovplyvniť schopnosť Ukrajiny brániť Kyjev v podmienkach zintenzívňujúcich sa ruských raketových útokov,“ uviedla CNN.

Americkí predstavitelia minulý týždeň pre CNN uviedli, že Moskva začiatkom tohto mesiaca zacielila na systém Patriot pri hypersonickom útoku, ale ukrajinské sily použili batériu na zachytenie ruskej rakety. Portál uviedol, že batérie Patriot používajú výkonný radar na detekciu prichádzajúcich hrozieb na veľkú vzdialenosť, čo umožňuje ruskej armáde zachytiť ich signály a určiť ich polohu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Hoci americká armáda potvrdila tvrdenie Ukrajiny o úspešnom zachytení rakety začiatkom tohto mesiaca, predstavitelia neuviedli, či Kinžal v tom čase letel hypersonickou rýchlosťou. Ruské hypersonické rakety sa môžu pohybovať rýchlosťou až Mach 12 (približne 14 800 kilometrov za hodinu) a zároveň vykonávať úhybné manévre, vďaka čomu sú schopné preniknúť cez všetky súčasné systémy protivzdušnej obrany. Strely, ktoré letia rýchlosťou Mach 5 alebo vyššou, sa klasifikujú ako hypersonické.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že je veľmi nepravdepodobné, že Ukrajina zostrelila raketu Kinžal, ktorú označil za raketu s „absolútne jedinečnými vlastnosťami“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *