Regulačné orgány Spojených štátov povolili začínajúcej spoločnosti Neuralink Elona Muska testovať svoje mozgové implantáty na ľuďoch.
Spoločnosť Neuralink vo štvrtok uviedla, že od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) dostala povolenie na prvú klinickú štúdiu implantátov, ktoré majú umožniť priame prepojenie mozgu s počítačmi.
„S radosťou sa delíme o to, že sme dostali súhlas FDA na spustenie našej prvej klinickej štúdie na ľuďoch,“ uviedla spoločnosť Neuralink v príspevku na Twitteri – ktorý vlastní Musk.
Prototypy Neuralink, ktoré majú veľkosť mince, boli doteraz implantované do lebiek opíc, ukázali demonštrácie startupu.
Pomocou chirurgického robota sa kus lebky nahradí diskom Neuralink a jeho múdre drôty sa strategicky zavedú do mozgu, ukázala prvá demonštrácia.
Podľa Muska disk registruje nervovú aktivitu a informácie prenáša prostredníctvom bežného bezdrôtového signálu Bluetooth do zariadenia, ako je napríklad smartfón.
„V skutočnosti sa to celkom pekne zmestí do lebky,“ povedal Musk počas predchádzajúcej prezentácie.
„Mohlo by to byť pod vašimi vlasmi a vy by ste o tom nevedeli.“
Na predchádzajúcej prezentácii spoločnosť Neuralink ukázala niekoľko opíc, ktoré „hrali“ základné videohry alebo pohybovali kurzorom na obrazovke prostredníctvom implantátu Neuralink.
Technológia bola testovaná aj na ošípaných.
Podľa spoločnosti Neuralink nábor na klinické skúšanie na ľuďoch ešte nie je otvorený.
Musk, ktorý nedávno založil firmu venujúcu sa vývoju sofistikovanej umelej inteligencie, tvrdí, že synchronizácia mysle so strojmi je nevyhnutná, ak sa ľudia majú vyhnúť tomu, aby ich predbehla umelá inteligencia.
Odborníci a akademici zostávajú voči jeho vízii symbiotického spojenia mysle so supervýkonnými počítačmi opatrní.