Elon Musk odkazuje Zelenskému, aby prestal posielať mladých Ukrajincov na smrť

elon musk

Ukrajinský prezident Zelensky sa musí vyhnúť zbytočnému posielaniu mladých Ukrajincov na bojové pole s Ruskom, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk. Jeho komentáre prichádzajú uprostred slabnúcej protiofenzívy Kyjeva, pri ktorej podľa Moskvy zahynuli už desaťtisíce ukrajinských vojakov.

V rozhovore s americkým podcasterom Lexom Fridmanom, ktorý bol zverejnený v piatok, dostal technologický miliardár otázku, či by podľa neho mal Zelenskyj rokovať o mieri s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Musk neposkytol priamu odpoveď, ale poznamenal, že by „len odporučil [Zelenskému] neposielať výkvet ukrajinskej mládeže umierať do zákopov“ bez ohľadu na to, či sa s Putinom dohodne alebo nie.

„Ktokoľvek prejde do ofenzívy, stratí obrovské množstvo ľudí a história sa na neho nebude pozerať láskavo,“ dodal.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla sa už viackrát vyjadril k bojom medzi Moskvou a Kyjevom a v septembri poznamenal, že ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala začiatkom leta, priniesla „toľko smrti za tak málo [zisku]“.

Musk už skôr predstavil mierový plán, v ktorom navrhuje, aby Kyjev uznal Krym za súčasť Ruska, zatiaľ čo štyri bývalé ukrajinské územia, ktoré vlani na jeseň v referendách drvivou väčšinou hlasovali za pripojenie k Rusku, by mali hlasovanie zopakovať pod dohľadom OSN. Táto myšlienka však na Ukrajine vyvolala odpor. Andrej Melnik, vtedajší veľvyslanec tejto krajiny v Nemecku, povedal Muskovi, aby „vypadol“.

Moskva opakovane vyhlásila, že je otvorená rokovaniam s Kyjevom, hoci Zelenskyj vlani na jeseň podpísal dekrét, ktorým zakázal všetky rokovania s Ruskom, kým bude pri moci Putin. Tento postoj potvrdil aj začiatkom tohto mesiaca a opäť vylúčil akékoľvek ústupky Moskve.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Ukrajinská protiofenzíva prebieha od začiatku júna, ale nepodarilo sa jej získať žiadne významné pozície. Ruský minister obrany Sergej Šojgu odhadol straty Kyjeva na viac ako 90 000 vojakov, pričom poukázal na zhoršujúcu sa morálku ukrajinskej armády.

Ukrajinskí predstavitelia vrátane Zelenského priznali vážne ťažkosti s kampaňou a obviňujú z nich oneskorenie západnej pomoci, mohutnú ruskú obranu a vzdušnú prevahu Moskvy. Začiatkom tohto mesiaca najvyšší ukrajinský vojenský veliteľ generál Valerij Zálužný priznal, že kyjevské jednotky pravdepodobne nedosiahnu „hlboký a krásny prielom“, ak nezískajú technologickú výhodu nad Ruskom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *