EÚ chystá nový bič pre vodičov. Slovákov sa to bude týkať tiež

policia slovensko
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Európska únia sa pripravuje na zásadnú zmenu v oblasti dopravnej legislatívy, ktorá výrazne obmedzí možnosti nezodpovedných vodičov.

Vodiči, ktorí spáchajú závažný dopravný priestupok v jednom členskom štáte, si už čoskoro nebudú môcť sadnúť za volant ani v inej krajine EÚ. Tento krok má zásadne zvýšiť bezpečnosť na cestách a prispieť k zníženiu počtu tragických nehôd.

Európsky parlament a Rada EÚ sa tento týždeň predbežne dohodli na spoločnej legislatíve, ktorá umožní plošný zákaz šoférovania v rámci celej únie za vážne dopravné delikty.

Tento zákaz bude platiť naprieč všetkými členskými štátmi a odstráni doterajšiu právnu medzeru, ktorá umožňovala vodičom vyhnúť sa zodpovednosti tým, že využili rozdiely medzi národnými právnymi systémami.

Európska komisia túto dohodu víta a na svojom webe ju označila za kľúčový krok k spravodlivejšiemu a bezpečnejšiemu dopravnému prostrediu. „Podľa súčasných pravidiel nemusia zákazy šoférovania uložené v jednej krajine uznať iné krajiny, čo umožňuje páchateľom pokračovať v jazde a vystavovať ostatných riziku,“ upozornila komisia.

Ktoré priestupky budú podliehať celoúnijnému zákazu?

Pripravovaná legislatíva sa zameriava na najzávažnejšie dopravné priestupky, akými sú:

  • prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti o viac ako 50 km/h,
  • jazda pod vplyvom alkoholu alebo drog,
  • spôsobenie vážneho zranenia či úmrtia v dôsledku bezohľadnej jazdy.

Cieľom opatrenia je nielen zvýšiť zodpovednosť vodičov, ale aj podporiť harmonizáciu pravidiel v rámci všetkých členských štátov. Európska komisia si zároveň stanovila ambiciózny cieľ – do roku 2030 znížiť počet obetí dopravných nehôd o polovicu. V roku 2023 prišlo na cestách EÚ o život takmer 20 000 ľudí.

Opatrenie víta aj odborná verejnosť

Zmenu pravidiel podporujú aj odborníci z oblasti dopravy. Slovenský motoristický novinár Maroš Čabák pre TV Markíza uviedol:
„Táto úprava už aktuálne funguje v nejakých bilaterálnych dohodách medzi jednotlivými krajinami, čiže nebude to šok pre systém. Ale budem rád, keď to bude platiť na celom území Európskej únie a medzi všetkými štátmi rovnomerne. Problémom však naďalej zostane to, že hlavne v nákladnej doprave je veľa vodičov zo štátov, ktoré sú mimo EÚ, a tých sa to týkať nebude.“

Kedy začne nový systém platiť?

Členské štáty EÚ budú mať po schválení štyri roky na to, aby nové pravidlá implementovali do svojich národných legislatív. To znamená, že najneskôr do roku 2029 by malo byť možné v celej EÚ uplatňovať jednotný zákaz šoférovania za vážne dopravné priestupky. V praxi to znamená, že ak vodiča napríklad pristihnú opitého za volantom počas dovolenky v Španielsku, o vodičský preukaz môže prísť aj na Slovensku – a nebude môcť viesť vozidlo v žiadnej krajine EÚ.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *