Európska únia pokračuje v iniciatívach zameraných na redukciu plastového odpadu. Blíži sa koniec éry malých balení kečupov, obalov na ovocie a zeleninu v reštauráciách. V pláne je zákaz určitých druhov jednorazových plastových výrobkov. Priemerný Európan ročne vyprodukuje takmer 190 kg obalového odpadu, pričom sa očakáva, že do roku 2030 toto číslo vzrastie na 209 kg. EÚ preto prijíma nové opatrenia, ktoré nasledujú po zákaze plastových tašiek, slamiek a príborov.
Nové Pravidlá na Zvýšenie Udržateľnosti
Európsky parlament schválil koncom apríla nové pravidlá, ktoré majú za cieľ zvýšiť udržateľnosť obalov a znížiť množstvo obalového odpadu. Tieto zmeny sa dotknú aj malých obalov na cukor, smotanu do kávy či mini fľaštičiek so šampónom, ktoré sú bežné v hoteloch. Hotely, reštaurácie a reťazce rýchleho občerstvenia budú musieť od roku 2030 prestať používať jednorazové plastové obaly.
Ktoré Jednorazové Obaly Budú Zakázané?
Od 1. januára 2030 budú zakázané nasledujúce jednorazové plastové obaly:
- Obaly na čerstvé ovocie a zeleninu
- Obaly na potraviny a nápoje konzumované v kaviarňach a reštauráciách
- Obaly na jednotlivé porcie, ako sú ochucovadlá, omáčky, instantné smotany či cukor
- Miniatúrne obaly na toaletné výrobky
- Veľmi ľahké plastové tašky (pod 15 mikrónov)
Nariadenie tiež zakazuje používanie tzv. večných chemikálií (per- a polyfluórovaných alkylových látok, PFAS) v obaloch prichádzajúcich do styku s potravinami.
Povinnosti pre Distribútorov
Nové pravidlá zavádzajú povinnosti pre distribútorov nápojov a potravín na konzumáciu mimo miesta predaja. Títo distribútori budú musieť ponúknuť spotrebiteľom možnosť priniesť si vlastnú nádobu. Do roku 2030 by mali dosiahnuť cieľ ponúknuť 10 % produktov v opätovne použiteľných obaloch.
Recyklovateľnosť Obalov
Podľa nových pravidiel musia byť všetky obaly (okrem ľahkého dreva, korku, textilu, gumy, keramiky, porcelánu a vosku) recyklovateľné podľa prísnych kritérií.
Tieto opatrenia ešte musia formálne schváliť členské štáty (Rada EÚ), aby nadobudli účinnosť.
Oklamali nás od začiatku.
Najprv mal byť plánovaný vstup do EHS a nie EU.
Museli sme splniť množstvo nezmyslov aby nás prijali.
Teraz Ukrajina pravdepodobne má vstúpiť do EU.
A ja sa pýtam za akých podmienok.?
Veď nespĺňa ani jednu podmienku , ktorú sme museli splniť.
Klamú, klamú nás až nakoniec
si to budeme vyčítať, že prečo sme sa dali oklamať.
Nech len si zakážu. Nie, my sme na to neboli zvyknutí. To k nám prišlo zo západu. My sme mali ,, vrátne lahve ,,. Len čo asi robia s plastovými obalmi v USA? Tam hádam neexistuje nič čo by nebolo zabalené v plastovom obale. Obchody sú preplnené rôznofarebnými obalmi, čím pestrejšie tým lepšie, aby prilákali zákazníkov.
Vela Azia a Amerika to ma v pazi…Europa ide zachranovat Svet.
Únia by sa mala hlavne zamerať na triedenie odpadov zo stavebníctva a priemyslu, koľko vyprodukuje 1 osoba za rok je nič oproti obrovským objemom plastov ktoré sa denne za smiešne poplatky vyvážajú na skládku. Zatiaľ čo doma odkladáme bokom sáčočky z pečiva tak niekto vysypáva na skládke plné nákladné auto obalového a izolačného materiálu zo stavieb za pár euro a to ani nehovorím o množstve nebezpečného odpadu ako nádoby od farieb, purpeny, asfaltových pásov ktoré sa tam zamiešajú bez ohlásenia, na toto by si mala únia posvietiť, to nám plní skládky a otravuje podzemné vody
Presne tak. EU sa zaobera nepodstatnym a velky bordel si nevsima ba ho aj toleruje.
Správne.