Európsky parlament dnes hlasuje o návrhu, ktorý by mohol zaviesť nové obmedzenia na hotovostné platby, s maximálnou výškou 10 000 eur. Tento krok je súčasťou širších opatrení zameraných na boj proti praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a obchádzaniu sankcií. Návrh tiež umožňuje jednotlivým členským krajinám EÚ nastaviť nižšie limity podľa svojich potrieb.
Začiatkom tohto roka Rada EÚ a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o sprísnení pravidiel v oblasti boja proti finančným podvodom. V súčasnosti je v EÚ povinnosť monitorovať transakcie presahujúce 10 000 eur, pričom obchodníci musia overovať pôvod peňazí zákazníkov a tieto informácie zasielať príslušným úradom. Nový návrh by však mohol túto hranicu znížiť na 3 000 eur, najmä pri luxusných transakciách zahŕňajúcich šperky, drahé autá, súkromné lietadlá či jachty.
Nie všetky organizácie sa s touto iniciatívou stotožňujú. Zväz podnikateľov a zamestnávateľov (ZPP) kritizuje navrhované zmeny a tvrdí, že nebudú mať významný vplyv na zníženie šedej ekonomiky. Jakub Bińkowski zo ZPP argumentuje, že zločinci už teraz využívajú rôzne metódy na legalizáciu nelegálnych finančných prostriedkov a že obmedzenie hotovostných platieb postihne skôr bežných občanov, ktorí by mali mať možnosť výberu platobných metód.
Narodowy Bank Polski (NBP) sa takisto stavia za zachovanie možnosti voľby formy platby, aby sa predišlo sociálnemu vylúčeniu. NBP zdôrazňuje, že pre ľudí s obmedzeným prístupom k elektronickým platbám je nevyhnutné umožniť im používať hotovosť na udržanie ich účasti v spoločenskom a ekonomickom živote.
V skratke
Európsky parlament hlasuje o návrhu na zavedenie limitu hotovostných platieb na 10 000 eur, pričom niektoré krajiny môžu nastaviť ešte nižšie limity. Tento krok je súčasťou boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Oponenti, ako Zväz podnikateľov a Narodowy Bank Polski, však varujú pred možným obmedzením slobodnej voľby platobných metód a rizikom sociálneho vylúčenia.
redakcia Plénum.sk