EÚ zažalovala Slovensko. Zle sa staráme o rómske deti

romovia deti

Slovensko čelí žalobe zo strany Európskej komisie (EK) kvôli údajnej nedostatočnej snahy o riešenie segregácie rómskych detí v školách. EK vyhlásila, že napriek niekoľkým legislatívnym reformám Slovensko nedosahuje postačujúci pokrok v oblasti začleňovania Rómov. Ako dôvod pre žalobu EK uviedla fakt, že rómske deti sú často umiestňované do špeciálnych škôl pre žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím a často sú segregované v oddelených triedach alebo školách, aj keď sú súčasťou hlavného vzdelávacieho prúdu.

Európska únia v roku 2000 prijala smernicu, ktorá prísne zakazuje diskrimináciu na základe etnického pôvodu v kľúčových oblastiach života, vrátane vzdelávania. EK sa začala venovať situácii na Slovensku v roku 2015 a v roku 2019 mu poslala odôvodnené stanovisko. Hoci Slovensko podľa EK pokročilo v riešení segregácie Rómov odvtedy, nedosahuje postačujúci pokrok a preto nasleduje žaloba na Súdny dvor Európskej únie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už nikdy nebudete prať na 40-tke. Opravár pračiek prezradil, aká je to chyba

Premiér Eduard Heger uviedol, že praktické riešenie tohto problému presahuje jedno volebné obdobie. Podľa neho možno očakávať výraznejší posun v riešení celej záležitosti až o 10 až 20 rokov.

Nedávny prieskum Agentúry EÚ pre základné práva potvrdil názor EK, že Slovensko má najvyššiu mieru segregácie Rómov vo vzdelávaní zo všetkých členských krajín Európskej únie. Navrhované riešenia zahŕňajú zavedenie povinnej predškolskej výchovy pre deti minimálne od troch rokov z rodín, ktoré ich nedokážu sami pripraviť na vstup do školy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Jedlá s najväčším počtom rakovinotvorných látok. Slováci ich jedia denne

Europoslanec Peter Pollák vyzval ministra školstva Jána Horeckého, aby naplnil programové vyhlásenie vlády a odvážne riešil tento problém, aby Slovensko nedoplatilo na jeho nečinnosť či pochybenie. Podľa neho je toto problém, ktorý pretrváva od vzniku Slovenskej republiky a ktorému sa treba venovať čo najskôr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *