Koniec hotovosti už čoskoro? Anglická banka predpovedá: Bude to lepšie, rýchlejšie, lacnejšie

money gb4d116f85 1920

Victoria Clelandová, výkonná riaditeľka Bank of England pre bankovníctvo, platby a inovácie, v júni 2021 v súvislosti s vývojom platieb uviedla, že svet sa posunul „od čias, keď vládla hotovosť“, a zdôraznila, že digitálne peniaze môžu „prispieť k rýchlejším, lacnejším a efektívnejším platbám“.

V nadchádzajúcich rokoch bude čoraz náročnejšie míňať papierové peniaze v podmienkach prevažujúceho prechodu na elektronické platby, zdôraznila Bank of England.

Vzhľadom na tento trend je nevyhnutné pripraviť sa na túto eventualitu a vyvinúť elektronickú verziu libry šterlingov, povedal zástupca guvernéra banky na konferencii Innovate Finance Global Summit 2023 (IFGS) v londýnskej Guildhall.

Sir Jon Cunliffe povedal o tom, čo nazval „veľmi jasným“ prechodom od fyzických bankoviek k elektronickým platbám:

„Hotovosť bude pravdepodobne ďalej ubúdať a samotná hotovosť sa stane menej použiteľnou pri každodenných transakciách, napríklad ak sa rozšíri obchodovanie cez internet a ak obchodníci budú čoraz viac akceptovať len digitálne platby.“

Nezabudnite pozrieť toto:  Severná Kórea sa možno pridá k Rusom na Ukrajine. Veľký problém pre NATO?

Vývoj digitálnej libry by mohol v budúcnosti posilniť dôveru vo finančný systém, zdôraznil Cunliffe.

Ak sa pozrieme na časovú os vývoja platieb v Anglicku, v roku 2010 sa najmenej 56 % takýchto transakcií uskutočnilo pomocou fyzickej hotovosti. V roku 2015 tento počet klesol na 45 %. V roku 2016 sa podľa banky zvýšila dominancia platieb kartou v maloobchodnom sektore. V priebehu zhruba piatich rokov tvorili platby kartou a bankové prevody 85 % platieb. BoE predpovedá, že do roku 2028 sa papierovými bankovkami uskutoční najviac 9 % všetkých platieb.

V súčasnosti sa približne 90 % ľudí uchyľuje k bezkontaktným platbám, zdôraznilo sa na IFGS, a takmer tretina dospelých Britov si zvykla spoliehať sa pri vykonávaní mobilných platieb na Apple Pay, Google Pay a podobné aplikácie.

Nezabudnite pozrieť toto:  Chorvátsko zažilo katastrofu. Silné dažde zaplavili domy

„Najočividnejšie je, že to, čo som nazval digitalizáciou každodenného života, bude pokračovať. Predpokladá sa, že napríklad rast internetového obchodovania alebo používania bankových a platobných aplikácií bude rásť a pravdepodobne sa nezastaví,“ povedal Cunliffe.

Podľa banky napriek tomu, že čoraz viac obchodov vo veľkých mestách sa prispôsobuje bezhotovostnému trendu, stále existuje dopyt po fyzických bankovkách a tie sa budú vydávať aj naďalej.

Upozornenie na odklon od fyzickej hotovosti je ozvenou komentára Victorie Clelandovej, výkonnej riaditeľky pre bankovníctvo, platby a inovácie Bank of England, ktorý vyslovila pred takmer dvoma rokmi.

„Nové formy digitálnych peňazí by mohli prispieť k rýchlejším, lacnejším a efektívnejším platbám a ich hlavným aspektom pri navrhovaní je finančná inklúzia,“ uviedla Clelandová v prejave 21. júna 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *