Hroziaci globálny deficit ryže v roku 2023 „bude najväčší za posledných 20 rokov“

rice gec66103f6 1920

Niekoľko rokov bohatej úrody udržiavalo obavy týkajúce sa svetového trhu s produkciou ryže na uzde. V roku 2022 však došlo k celému súbehu udalostí – vrátane nepriaznivého počasia – ktoré ohrozili výnosy tejto obľúbenej potraviny.

Podľa správy spoločnosti Fitch Solutions Country Risk & Industry Research, ktorú citovali médiá, bude svet v roku 2023 čeliť najväčšiemu globálnemu deficitu ryže za posledných 20 rokov.
Predpokladaný nedostatok spôsobila prudko klesajúca produkcia ryže a nevyhnutným dôsledkom bude prudký nárast cien, ktorý sa dotkne veľkej časti svetovej populácie, varovala správa.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Deficit ryže na roky 2022/2023 sa odhaduje na približne 8,7 milióna ton, uvádza sa v správe. Naposledy bol takýto hrozivý nedostatok celosvetovo obľúbenej základnej potraviny v rokoch 2003/2004, keď bol na svetových trhoch deficit 18,6 milióna ton.

Správa dodáva, že cena ryže bola v priemere 17,30 USD za sto kilogramov (približne 45 kg) počas celého roka 2023, hoci predpokladá, že v roku 2024 cena klesne na 14,50 USD za sto kilogramov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

„Vzhľadom na to, že ryža je základnou potravinovou komoditou na viacerých trhoch v Ázii, ceny sú hlavným determinantom inflácie cien potravín a potravinovej bezpečnosti, najmä pre najchudobnejšie domácnosti,“ citovala agentúra Charlesa Harta, komoditného analytika spoločnosti Fitch Solutions.

Globálny deficit ryže „zvýši v roku 2023 náklady na dovoz ryže pre hlavných dovozcov ryže, ako sú Indonézia, Filipíny, Malajzia a krajiny v Afrike,“ citovala agentúra Rabobank Oscara Tjakra, hlavného analytika globálnej potravinovej a poľnohospodárskej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *