Európa zaznamenala prvé prípady nákazy vírusom, ktorý sa podobá vírusu Zika

virus
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V Európe boli potvrdené prvé prípady vírusu oropuche, ktorý svojimi príznakmi pripomína vírus Zika. Pôvodcom tohto vírusu sú oblasti Južnej a Strednej Ameriky a Karibiku, kde sa už vyskytli viaceré ohniská nákazy.

Podľa správy uverejnenej Politico, počas júna a júla bolo v Európskej únii zaznamenaných celkovo 19 prípadov vírusu oropuche (OROV).

ECDC varuje cestovateľov

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v reakcii na tieto udalosti vydalo varovanie, ktoré poukazuje na riziká spojené s cestovaním do krajín, kde sa vírus aktívne šíri. V Brazílii bolo doteraz evidovaných takmer 7000 prípadov nákazy, pričom ďalšie prípady sa vyskytli aj v Bolívii, Peru a na Kube.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Extrémne povodne v Španielsku. Z tých záberov je do plaču

Vírus oropuche prenášajú infikované muchy a komáre, ktoré sa v Európe prirodzene nevyskytujú. Z tohto dôvodu je riziko šírenia vírusu na európskom území nízke.

Napriek tomu sa však vírus objavil aj u niekoľkých Európanov. V Španielsku bolo hlásených 12 prípadov, zatiaľ čo Taliansko a Nemecko potvrdili po dva prípady. Všetci postihnutí cestovali pred nákazou do Brazílie alebo na Kubu. Prenos vírusu medzi ľuďmi zatiaľ nebol zaznamenaný.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zmiešajte toto korenie s medom. Choroba a zápaly v tele nemajú šancu

Zvýšené riziko pre tehotné ženy

Príznaky vírusu oropuche zahŕňajú horúčku, bolesti hlavy a svalov, nevoľnosť, zvracanie, vyrážky a citlivosť na svetlo. Tieto symptómy sa podobajú prejavom horúčky dengue, malárie alebo vírusu Zika, uvádza ECDC.

Aj keď ochorenie zriedkavo vedie k úmrtiu, v Brazílii boli nedávno zaznamenané dve tragické úmrtia mladých žien vo veku 20 rokov. Vírus je obzvlášť nebezpečný pre tehotné ženy, u ktorých môže spôsobiť potraty, vývojové problémy alebo deformácie plodu. Brazílske ministerstvo zdravotníctva začalo riešiť túto závažnú situáciu po tom, ako sa štyrom infikovaným ženám narodili deti s mikrocefáliou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Dobrá správa pre Ukrajinu. Splnili podmienky, sú pripravení vstúpiť do EÚ

Zatiaľ neexistuje vakcína ani liek proti vírusu oropuche, preto je prevencia jediným spôsobom ochrany.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *