Európske krajiny začínajú čo raz viac dovážať ruský LNG plyn

putin g6e9984c01 1920

Podľa Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu (IEEFA) Španielsko a Belgicko v roku 2023 zvýšili dovoz ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) o 50 % v porovnaní s minulým rokom.

V utorňajšej správe think tank uviedol, že rozdiel medzi kapacitou LNG v EÚ a dopytom sa naďalej zväčšuje, čo zvyšuje dovoz z Ruska.

Európsky dovoz ruského LNG v období od januára do septembra zostal v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 stabilný, napísal IEEFA a dodal, že terminály v Belgicku a Francúzsku pokračovali v dodávkach LNG z ruského projektu Jamal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sú tento rok najdrahšie mestá na svete. Boli ste tam?

EÚ v období od januára do júla 2023 vynaložila na dovoz LNG 41 miliárd eur (44 miliárd USD), pričom najväčšími príjemcami boli USA (17,2 miliardy eur), Rusko (5,5 miliardy eur) a Katar (5,4 miliardy eur), uvádza sa v správe.

„Pokles dopytu po plyne spochybňuje naratív, že Európa potrebuje viac infraštruktúry LNG na dosiahnutie svojich cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti. Údaje ukazujú, že nie,“ uviedla analytička IEEFA Ana Maria Jaller-Makarewicz.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Niečo sa deje? V Británii po prvýkrát zachytili vírus prasacej chrípky u človeka

„Napriek výraznému pokroku pri znižovaní spotreby plynu hrozí, že krajiny v Európe vymenia závislosť od ruských plynovodov za nadbytočný systém LNG, ktorý ďalej vystavuje kontinent nestabilným cenám,“ dodala.

EÚ od začiatku konfliktu na Ukrajine zakázala dovoz ruskej námornej ropy a drasticky obmedzila dodávky plynu z Moskvy potrubím. LNG však zatiaľ zostal bez sankcií napriek opakovaným výzvam viacerých predstaviteľov EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *