Vyberáte si pri kúpe vajec farbu škrupiny, pretože si myslíte, že tmavšia škrupina znamená kvalitnejšie vajce? Pozrime sa, či na tom niečo je.
Tmavé vajcia = kvalitné vajcia
Jedným z rozšírených mýtov je, že vajcia s hnedou škrupinou sú kvalitnejšie ako tie s bielou škrupinou. Ťažko povedať, odkiaľ táto fáma pochádza, ale niekedy sa napríklad na trhoch môžete stretnúť s tým, že predajcovia tento mýtus využívajú a tmavé vajcia predávajú s menšou prirážkou.
To, či sliepka znesie biele alebo tmavšie vajce, zvyčajne závisí od konkrétneho plemena; kŕmenie alebo podmienky, v ktorých sliepky chováte, majú na farbu škrupiny len malý vplyv. Na druhej strane kvalita (alebo nekvalita) kŕmenia môže ovplyvniť pevnosť a štruktúru škrupiny. Ak sa vám škrupina rozpadne v ruke, len čo ju zoberiete do ruky, sliepky pravdepodobne nedostávajú to, čo potrebujú.
Aké vajcia používate na Veľkú noc?
Zatiaľ čo počas roka ľudia zvyčajne kupujú vajcia s hnedou škrupinou, na Veľkú noc sa po bielych zapráši. Na farbenie prírodnými farbami, napríklad klasickou cibuľovou, sú však vhodné aj tie tmavšie. Nemusíte sa teda obávať, ak vám pred Veľkou nocou nezostanú žiadne biele vajíčka.
Označovanie vajec
Namiesto pomlázok venujte pozornosť označovaniu vajíčok. Na vajíčkach by ste mali nájsť „pečiatky“, ktoré vám veľa prezradia o ich pôvode.
Značka krajiny ukazuje, z ktorej krajiny vajíčko pochádza. V našej krajine je samozrejme najlepšie kupovať vajíčka so značkou SK, pretože je zbytočné kupovať vajíčka, ktoré precestovali dlhú cestu cez polovicu Európy.
Číslo potom udáva plemeno sliepky, ktorá vajce zniesla. Nula je označenie pre vajcia získané z ekologického chovu, „jednotky“ pochádzajú od sliepok z voľného chovu, dvojka je označenie pre vajcia od nosníc z halových chovov a trojky patria vajciam od nosníc z klietkového chovu. Klietkový chov je už dlho kontroverzný a problematický a uvažuje sa o jeho úplnom zákaze.
Na vajciach môžete nájsť aj označenie dátumu spotreby alebo veľkosti.