Fázy spánku trvajú takúto dobu a deje sa v nich toto

spanok
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Zárukou dobrého zdravia a pohody je kvalitný spánok. Ak spíme príliš málo alebo máme problémy s kontinuitou, dôsledky sa veľmi rýchlo prejavia počas dňa. Preto je užitočné vedieť, aké sú spánkové fázy a ako dlho trvajú u dospelých a detí.

Kvalitný spánok je mimoriadne dôležitý. Práve vďaka nemu sa človek dokáže zregenerovať a nabrať sily na ďalší deň. Kvalita spánku tiež určuje, či všetky procesy v tele prebiehajú správnym spôsobom.

Fázy spánku u dospelých

V každom spánkovom cykle prechádza dospelý človek štyrmi fázami spánku: tromi fázami non-REM (zaspávanie, plytký spánok a hlboký spánok) a jednou fázou REM (rýchle pohyby očí). Jeden cyklus, ktorý sa skončí, keď prejdú všetky štyri fázy, zvyčajne trvá približne 90 – 110 minút a môže sa vyskytnúť štyri až šesťkrát za noc.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Stojí pár centov a plesne zo stien začnú miznúť samé

Prvá fáza spánku alebo zaspávanie nastáva tesne pred zaspaním. Počas nej sa svaly môžu mierne chvieť v dôsledku zníženia ich aktivity a očné buľvy sa jemne pohybujú pod viečkami. Dochádza tiež k upokojeniu srdcového tepu a dýchania v dôsledku spomalenia mozgu.

Druhá fáza spánku, plytký spánok, trvá približne 20 minút a je zároveň prvou fázou vlastného spánku. Človek sa dostáva do takmer úplného bezvedomia, klesá mu telesná teplota, dýchanie a tep sa upokojujú a očné buľvy sa zastavujú. V mozgu sa zase vytvárajú mozgové vlny, takže vo fáze NREM dochádza ku konsolidácii pamäte.

V tretej fáze spánku REM, alebo hlbokom spánku, sú svaly úplne uvoľnené, dýchanie sa spomaľuje a krvný tlak klesá. Počas tejto fázy spánku sa ľudský organizmus úplne zotavuje a posilňuje sa imunita. Prebudenie človeka v tejto fáze je ťažké, a ak sa tak stane, spôsobí nepríjemný a únavný pocit.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Kto je útočník Samuel? Dosiahol veľa akademických úspechov a vyhrážal sa už dávno

Štvrtou a poslednou fázou spánku je REM, počas ktorej sa vyskytujú intenzívne sny, ktoré sú zodpovedné za vysokú mozgovú aktivitu. Svaly zostávajú nehybné, ale očné buľvy vykazujú väčšiu aktivitu pod viečkami a dýchanie sa zrýchľuje a stáva sa nepravidelným.

Ako dlho trvajú jednotlivé fázy spánku?

Trvanie jednotlivých fáz je individuálne, ale vo všeobecnosti platí, že každá fáza zvyčajne trvá:

  • zaspávanie – približne 7-10 minút,
  • plytký spánok – približne 20-25 minút
  • hlboký spánok – približne 80 minút
  • fáza REM – približne 15 minút.
  • Uvedené trvanie jednotlivých fáz sa môže meniť s tým, ako sa zvyšuje celkový čas, ktorý človek strávi spánkom počas noci.

Fázy spánku u dieťaťa

Podobne ako dospelí, aj bábätká majú dve fázy spánku – REM a NREM. Na rozdiel od starších ľudí však u dojčiat začína spánok fázou REM, a preto v tejto fáze trávia viac času. U dojčiat narodených v termíne je pomer REM a NREM zvyčajne 1:1, zatiaľ čo u predčasne narodených detí (pred 30. týždňom) môže plytký spánok tvoriť až viac ako 70 % času.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Jarné kvety v záhrade začali kvitnúť už teraz v januári? Takto ich ošetrite

Ako dieťa rastie a jeho nervový systém dozrieva, pomer trvania fáz REM a NREM sa mení. Od narodenia do troch mesiacov predstavuje aktívna fáza spánku 50 % s dĺžkou spánkového cyklu 40-45 minút. U dieťaťa vo veku od jedného do dvoch rokov je to už 30 % so 60-minútovým cyklom a u detí vo veku od troch do piatich rokov je to 20-25 % s cyklom trvajúcim 70-90 minút.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *