Šoféri pozor, za toto vám od tohto roku vezmú rovno vodičák

policia slovensko

Pripravte sa, pretože od apríla 2024 budú platiť dôležité zmeny v dopravných predpisoch, ktoré ovplyvnia všetkých vodičov na Slovensku. Tieto novinky budú mať vplyv na rôzne aspekty cestnej prevádzky a môžu zmeniť spôsob, akým sa pohybujeme po cestách.

1. Koniec platnosti príkazových a zákazových dopravných značiek na križovatkách

Jednou z významných zmien je zmena v platnosti príkazových a zákazových dopravných značiek na križovatkách. Od apríla 2024 prestanú križovatky ukončovať platnosť týchto značiek, namiesto nich budú regulačné dopravné značky. Každý príkaz alebo zákaz, ktorý má úsekovú platnosť, bude teraz sprevádzaný dopravnou značkou, ktorá jasne určí, kde platnosť začína a končí. Toto opatrenie zlepší presnosť a jednoznačnosť dopravných predpisov, a taktiež povedie k zvýšenej bezpečnosti na cestách.

2. Zákaz prechádzať cez plnú čiaru na pozemok

Ďalšou zmenou sa týka prechádzania cez plnú čiaru na pozemok vedľa cesty. Do teraz sme mohli prechádzať takúto čiaru, ak sme chceli dostať na susedný pozemok. Od apríla 2024 to už nebude povolené a vodiči by si mali dať pozor na toto nové obmedzenie. Aj keď existuje možnosť, že sa ešte do apríla zmení znenie zákona a vodiči dostanú výnimku, zatiaľ nie sú žiadne indície, že by sa tak stalo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takéto vankúše dokážete snehobielo oprať. Nepoužite však prach na pranie

3. Koniec žltých čiar pre zákaz státia a zastavenia

Žlté čiary, ktoré doteraz označovali zákaz státia a zastavenia na oboch stranách, budú od apríla 2024 používané iba pre dočasné vodorovné dopravné značenia. Toto opatrenie zjednoduší dopravné predpisy týkajúce sa zákazu státia a zastavenia, a zníži závislosť od farby značky.

4. Zmeny v pravidlách pre zimné pneumatiky

Vodiči by mali venovať pozornosť aj zmene pravidiel týkajúcich sa zimných pneumatík. Od októbra 2024 budú musieť mať zimné pneumatiky symbol snehovej vločky. To znamená, že označenie M+S nebude už viac postačujúce. Preto je dôležité, aby vodiči skontrolovali svoje pneumatiky a v prípade potreby ich vymenili, aby splnili nové predpisy. Za nedodržanie týchto pravidiel hrozia pokuty až do 40 eur.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Okná vám vydržia čisté celý rok, ak ich raz umyjete takto

5. Prísne tresty za manipuláciu s mobilným telefónom v Česku

Pre tých, ktorí jazdia aj v Česku, je dôležité vedieť o nových pravidlách týkajúcich sa manipulácie s mobilnými telefónmi. Odteraz môže byť udelených až 4 trestných bodov a pokuta v rozmedzí od 2 500 do 3 500 korún (cca 100 – 140 eur) za používanie mobilného telefónu počas jazdy. Opakované porušenie tohto pravidla môže viesť k strate vodičského preukazu na celý rok a vyžadovať psychologický test a opätovné absolvovanie autoškoly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *