Fico odkazuje EÚ: Slovenských vojakov na Ukrajinu nepošleme

robert fico prihovor novy rok
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Slovenský premiér Robert Fico sa rázne postavil proti účasti predstaviteľov Európskej únie na rokovaniach v Paríži, kde sa diskutuje o možnosti vyslania vojakov na Ukrajinu. Vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnil na sociálnych sieťach, zdôraznil, že Slovensko svojich vojakov do vojnou sužovanej krajiny nevyšle.

Fico kritizuje postoj EÚ

Podľa Fica nemá Európska únia žiadne právomoci rozhodovať o prítomnosti zahraničných vojsk na Ukrajine. „Nechápem, čo robia vrcholní predstavitelia EÚ na schôdzke v Paríži v otázke rozmiestňovania cudzích vojsk na ukrajinskom území. Ide o agendu, s ktorou nemá EÚ nič spoločné,“ uviedol premiér.

V súvislosti s touto situáciou kontaktoval predsedu Európskej rady Antónia Costu, ktorého sa pýtal, prečo prijal pozvanie na rokovanie. Fico následne vyjadril obavy, že účasť najvyšších predstaviteľov Únie, vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, na parížskych rokovaniach podkopáva dôveru v EÚ.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Fico vytočený z Bruselu žiada ospravedlnenie od Markízy: Budete mať veľké problémy

O vojenskej prítomnosti môžu rozhodovať len štáty alebo OSN

Slovenský premiér zdôraznil, že rozhodnutie o nasadení cudzích vojsk môže byť prijaté len na základe mandátu OSN alebo bilaterálnych dohôd medzi Ukrajinou a konkrétnymi štátmi. Pripustil, že ak niektoré krajiny chcú vyslať svojich vojakov na Ukrajinu, majú na to právo, avšak EÚ by do tejto záležitosti nemala zasahovať.

Fico zároveň zopakoval svoj odmietavý postoj k vstupu Ukrajiny do NATO, no vyjadril podporu jej približovaniu sa k Európskej únii.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Jednoduchý trik s mincou v mrazničke môže ochrániť vaše zdravie aj potraviny

Rôzne postoje európskych lídrov

Názory na vyslanie vojakov na Ukrajinu sa medzi európskymi lídrami líšia. Britský premiér Keir Starmer naznačil, že jeho krajina je otvorená možnosti vyslania vojakov v rámci mierovej dohody. „Neberiem to na ľahkú váhu. Uvedomujem si obrovskú zodpovednosť, ktorá je s tým spojená,“ vyhlásil Starmer a dodal, že akákoľvek vojenská podpora Ukrajine prispeje aj k bezpečnosti celého európskeho kontinentu.

O možnosti mierovej misie hovorila aj švédska ministerka zahraničných vecí Malmer Stenergardová, ktorá pre Sveriges Radio uviedla: „Najskôr musíme vyjednať spravodlivý a udržateľný mier, ktorý bude rešpektovať medzinárodné právo a Ukrajinu. Ak taký mier dosiahneme, musíme ho aj udržať.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V prvé jarné dni ľudia robia rituál so sviečkou. Vyháňajú zlé energie

Na druhej strane niektoré krajiny zostávajú opatrnejšie. Poľský premiér Donald Tusk jasne odmietol nasadenie poľských vojakov na Ukrajinu. „Nemáme v pláne poslať poľské jednotky na Ukrajinu,“ vyhlásil.

V skratke

  • Slovenský premiér Robert Fico odmieta účasť EÚ na rokovaniach o vojenskej pomoci Ukrajine.
  • Slovensko nevyšle svojich vojakov na Ukrajinu a Fico považuje zásah EÚ do tejto otázky za neoprávnený.
  • Britský premiér Keir Starmer podporuje možnosť mierovej misie, pričom zdôrazňuje jej význam pre európsku bezpečnosť.
  • Poľsko a ďalší spojenci sú zdržanlivejší a odmietajú vyslať svojich vojakov.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *