Fínske voľby prehrala progresívna premiérka. Vyhrali nacionalisti a konzervatívci

finska premierka zelensky

Opozičná konzervatívna strana Národná koalícia vyhráva nedeľné parlamentné voľby vo Fínsku. Sociálni demokrati premiérky Sanny Marinovej skončili na treťom mieste. Podľa predbežných výsledkov boli spočítané takmer všetky hlasy, informovala verejnoprávna televízia Yle. Líder Strany národnej koalície Petteri Orpo sa už vyhlásil za víťaza volieb, zatiaľ čo premiérka Marinová priznala porážku.

Podľa Yle získa Strana národnej koalície 48 z 200 kresiel v parlamente. Druhá nacionalistická strana Fíni bude mať 46 kresiel a sociálni demokrati 43 kresiel. Zvyšné kreslá si rozdelí sedem ďalších politických skupín.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

„Je to veľké víťazstvo,“ povedal líder doteraz opozičných konzervatívcov, 53-ročný bývalý minister financií Orpo. Šéf najsilnejšej skupiny v parlamente zvyčajne ako prvý dostane po voľbách šancu zostaviť novú vládu. Orpo nevylúčil spoluprácu so žiadnou stranou pred voľbami.

Naopak, premiérka Marinová odmietla možnosť vytvorenia koalície s nacionalistickou stranou Fíni, ktorú označila za „otvorene rasistickú“. „Demokracia prehovorila,“ povedala Marinová v čase, keď bolo jasné, že jej sociálni demokrati skončia na treťom mieste.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Marinová je premiérkou od konca roka 2019. Vládu zostavila s podporou štyroch ďalších strán vedených ženami. V kabinete je teraz 11 žien a osem mužov. Očakáva sa, že v krajine s 5,5 milióna obyvateľov sa o budúcej vláde rozhodne až na základe koaličných rokovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *